Co to jest Android POS system?
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę w branży gastronomicznej, określenia takie jak: Android POS, wyświetlacz KDS czy drukarka fiskalna mogą stanowić dla Ciebie niezłą zagadkę. I chociaż cała ta technologia może wydawać się nieco przytłaczająca, znajomość podstawowych pojęć, może być dużym krokiem naprzód. Ten artykuł nie tylko wyjaśni Ci, co składa się na Android POS system, ale także da Ci przewagę podczas wyboru oprogramowania dla gastronomii.
Czym jest system Android POS system?
Skrót POS (point of sale) pochodzi z języka angielskiego i oznacza punkt sprzedaży. Dotyczy to zarówno sprzedaży detalicznej, jak i w lokalach gastronomicznych. Jego podstawową rolą jest kompleksowa obsługa sprzedaży. Poczynając od przyjęcia zamówienia (wprowadzenia do systemu), przez jego realizację (przekazania zamówienia na kuchnię), kończąc na finalizacji płatności (wydruk paragonu). Program nie tylko pomaga przy obsłudze zamówień, lecz także stanowi istotne narzędzie do zarządzania biznesem. Dostarcza cennej wiedzy dotyczącej analiz i statystyk sprzedaży oraz chroni przed ewentualnymi nadużyciami wśród pracowników. Najważniejsze jest to, że program dostępny jest w
Google Play jako aplikacja na Androida.
Oprogramowanie dla gastronomii oraz urządzenia niezbędne do jego obsługi, to narzędzia do sprzedaży w gastronomii. To, jaki sprzęt będzie Ci potrzebny do obsługi programu, w dużej mierze zależy od tego, jaki program wybierzesz dla swojej restauracji: tradycyjny (stacjonarny) czy nowoczesny (mobilny) .
Na rynku dostępne są systemy stacjonarne oraz mobilne – instalowane z poziomu smartphona.
- stacjonarny system POS: do obsługi wykorzystywane są specjalistyczne (i dość drogie) urządzenia. Wymagają one zainstalowania w Twojej restauracji osobnego komputera (serwera). Dzięki temu system jest niezależny od sieci Wi-Fi, jednak gdy potrzebujesz dostęp do danych, możesz zdobyć je wyłącznie będąc w lokalu.
- mobilny system POS: nowoczesne oprogramowanie, obsługiwane na powszechnych, mobilnych urządzeniach (tablet, telefon). Działa w tzw. chmurze. Możesz łatwo stworzyć stanowisko sprzedaży i przyjmować zamówienia bezpośrednio przy stoliku. Na dowolnej liczbie urządzeń. Daje właścicielowi i managerowi zdalny wgląd do raportów sprzedaży oraz możliwość wprowadzania zmian w systemie, gdy są poza lokalem.
Oprogramowanie dla gastronomii
System POS dla restauracji musi uwzględniać wszystkie etapy realizacji zamówienia: od jego przyjęcia, przez przygotowanie, po sfinalizowanie rachunku. Warto wyróżnić takie operacje jak: praca na otwartych rachunkach, modyfikacje zamówienia, komunikacja z kuchnią, wgląd do raportów sprzedaży i zarządzanie stanami magazynowymi.
Terminal POS
Terminal POS to urządzenie, na którym obsługiwane jest oprogramowanie dla restauracji. Może być to ekran dotykowy, który połączony jest z komputerem, gdzie zainstalowane jest oprogramowanie (stacjonarny system POS). W przypadku mobilnego systemu dla gastronomii jest to tablet lub telefon (najczęściej z systemem Android), na który pobierana jest aplikacja POS. Systemy POS mają także dodatkowe funkcję, mogą na przykład obliczyć food cost?
Drukarka fiskalna
Jest odpowiednikiem kasy fiskalnej, jednak działa wyłącznie w połączeniu z zewnętrznym systemem.. Drukarka fiskalna nie jest samodzielnym urządzeniem, ale ma możliwość połączenia się z różnymi systemami lub aplikacjami POS. Jeszcze do niedawna drukarki fiskalne łączyły się z oprogramowaniem poprzez bluetooth lub siecią internetową za pomocą kabla ethernet. Obecnie sprzedawane są już wyłącznie drukarki fiskalne w wersji online (które umożliwiają połączenie się z oprogramowaniem dla gastronomii).
Drukarka fiskalna ma za zadanie generować paragony i zapisywać je w pamięci fiskalnej urządzenia. Ponadto, w zależności od oprogramowania, drukarka ma możliwość generowania rachunków wstępnych (niefiskalnych), faktur, drukowania bonów lub numeru z zamówieniem.
Niestety drukarka fiskalna to nierzadko największy koszt przy wdrażaniu systemu POS (2500 – 3200 PLN netto). Wybierając urządzenie fiskalne, warto kierować się popularnymi i powszechnymi markami. Daje to gwarancję, że nawet zmieniając dostawcę oprogramowania, Twoja drukarka będzie kompatybilna z nowym oprogramowaniem i unikniesz konieczności wymiany urządzenia fiskalnego.
Drukarka bonowa
To osobne urządzenie, niezbędne do generowania bonów z zamówieniem np. do kuchni. Drukarka łączy się z oprogramowaniem przez sieć internetową. Na rynku dostępne są modele, które mają wbudowany moduł Wi-Fi lub wymagają podpięcia drukarki kablem ethernet do routera z internetem. Rozwiązanie to daje możliwość komunikowania się z kuchnią i przesyłania zamówienia do miejsca jego realizacji. Podczas konfiguracji oprogramowania dla gastronomii, to Ty decydujesz, które pozycje z menu mają drukować się na bonie z zamówieniem. Podobnie jak w przypadku drukarki fiskalnej, warto podczas zakupu urządzenia kierować się powszechnością modelu i marki. Koszt drukarki bonowej waha się od 800 do 1300 PLN netto.
Wyświetlacz zamówień kuchennych (KDS)
Znacznie nowocześniejszy sposobem komunikacji na linii bar-kuchnia jest wyświetlacz zamówień kuchennych (Kitchen Display System). W zależności od wybranego rozwiązania systemu może być to monitor (stacjonarny system POS) lub tablet, który dzięki połączeniu z Wi-Fi, odbiera zamówienia przyjęte w barze. Na zamówieniu odliczany jest czas od jego przyjęcia. Kucharze mogą odznaczać pozycje zamówienia jako wydane i przesyłać informacje do baru o gotowych daniach do odebrania. Wszelkie modyfikacje, dokonane na zamówieniu, również są uwzględniane na wyświetlaczu.
Decydując się na wdrożenie wyświetlacza KDS, warto upewnić się czy dany dostawca oprogramowania dla restauracji ma w swojej ofercie takie rozwiązanie i nie pobiera za nie dodatkowych opłat.
Wyświetlacz numerów
Jeśli prowadzisz lokal z samoobsługą, to rozwiązanie może być dla Ciebie. Wyświetlaczem numerów może być monitor lub tablet, który skierowany jest do gości i wyświetla zamówienia gotowe do odebrania. Goście wraz z paragonem otrzymują numer z zamówieniem. Kiedy danie jest gotowe, pracownik odznacza zamówienie na terminalu POS, wywołując tym samym gości po odbiór dania.
Android POS system oszczędza czas
Nie musisz być technologicznym geekiem, aby znać się na rozwiązaniach zaprojektowanych dla gastronomii. Jednak znajomość podstawowych pojęć np. czym jest Android system POS, pozwoli Ci zaoszczędzić czas i podjąć lepsze decyzje. Przeczytaj koniecznie, dlaczego warto korzystać z systemu POS.