PKD gastronomia definiuje zakres działalności różnych rodzajów lokali gastronomicznych. Otwierasz kawiarnię, restaurację lub katering? Wybór odpowiedniego kodu PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) to jedna z kluczowych decyzji, którą musisz podjąć jako właściciel chcący prowadzić lokal gastronomiczny. Od właściwego zaklasyfikowania działalności zależą nie tylko kwestie związane z samą rejestracją firmy, ale również przyszłe obowiązki podatkowe oraz możliwość ubiegania się o dotacje czy pożyczki. Chcąc otworzyć lokal gastronomiczny, musisz również pamiętać o rejestracji działalności restauracyjnej w CEIDG, KRS-ie, a także złożyć odpowiednie wnioski do sanepidu, czyli Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Jak zatem podejść do tematu i wybrać odpowiedni kod PKD? Już wyjaśniamy!
Kod zależny od gastronomicznej działalności usługowej
Branża gastronomiczna jest bardzo zróżnicowana. Obejmuje ona różne typy działalności – od restauracji o wysokim standardzie, przez bary i kawiarnie, po catering i food trucki. Nie można pominąć również barów mlecznych oraz restauracji typu fast food, które od zawsze cieszą się ogromną popularnością. Każda działalność związana z gastronomią wymaga jednak innego podejścia i klasyfikacji. Dokonując wyboru kodu PKD dla lokalu gastronomicznego, warto wziąć pod uwagę nie tylko ogólny charakter działalności gastronomicznej, ale również szczegółowe aspekty, takie jak typ serwowanej kuchni, rodzaj wystawionego menu, docelowa grupa klientów, a także specyfika lokalizacji.
Decydując się na prowadzenie lokalu z usługami gastronomicznymi masz zatem możliwość wybrać spośród takich kodów PKD, jak:
56.1 Restauracje i pozostałe placówki gastronomiczne
- 56.10.A Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne, czyli przygotowywanie i podawanie posiłków gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, na przykładzie barów szybkiej obsługi, restauracji czy kawiarni,
- 56.10.B Ruchome placówki gastronomiczne, opierające swoją działalność na środkach transportu. Co istotne, podklasa ta nie obejmuje jednak sprzedaży detalicznej żywności z automatów, sklasyfikowanej w 47.99.Z.
56.2 Przygotowywanie żywności dla odbiorców zewnętrznych
- 56.21 Przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych,
- 56.21.Z Przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering) w oparciu o zawartą z klientem umowę, na określone uroczystości do miejsc przez niego wyznaczonych oraz przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych;
56.29 Pozostała usługowa działalność gastronomiczna
- 56.29.Z Pozostała usługowa działalność gastronomiczna, która np. obejmuje działalność stołówek i kawiarni w szkołach czy biurach;
56.3 Przygotowywanie i podawanie napojów
- 56.30.Z Przygotowywanie i podawanie napojów, czyli działalność usługowa, która obejmuje przygotowywanie i podawanie napojów do konsumpcji na miejscu np. w działalności barowej prowadzonej jako stałe placówki gastronomiczne.
Pozostałe kody PKD dla działalności związanej z wyżywieniem
Wyżej wspomniane kody to jednak nie wszystko co masz do dyspozycji prowadząc gastronomię. Pozostałe placówki gastronomiczne uwzględniono pod innymi kodami PKD. Gastronomia w ramach innych lokali usługowych związana będzie z wyżywieniem? Możesz wybrać m. in. kod:
- 47.11.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych,
- 47.25.Z Sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych i bezalkoholowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach, gdzie poza sprzedażą ww. artykułów jako głównej działalności handlowej, prowadzi się także sprzedaż innych towarów, takich jak: odzież, meble czy urządzenia gospodarstwa domowego,
- 47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet,
- 47.99.Z Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami.
Kateringi w PKD – gastronomia na kółkach, czyli dostarczanie żywności
Kateringi to pewnego rodzaju ruchome placówki gastronomiczne. Możliwe jest w ramach nich przygotowywanie żywności dla odbiorców zewnętrznych na podstawie własnego wyboru potraw. Działalność taka obejmuje przygotowywanie i dostarczanie żywności pod same drzwi zamawiającego.
Zaczynasz z nowym biznesem w branży gastro? Może zainteresują Cię wpisy jak wybrać dobrego kucharza oraz jak założyć firmę cateringową!
W czasie pandemii catering jako jeden z nielicznych przeżył ogromny rozkwit. Gastronomia mobilna stała się nie tylko modnym, ale i praktycznym rozwiązaniem. Szczególnie dla osób szukających szybkiego oraz wygodnego dostępu do usług gastronomicznych. Jak wybrać kod PKD? Gastronomia, czyli restauracje i pozostałe placówki gastronomiczne coraz chętniej dodawały kod PKD 56.21 Z do swojej działalności. Pandemia jednak minęła, a działalność usługowa związana z wyżywieniem na odległość pozostała na szczycie zainteresowań konsumentów.
Dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych coraz częściej oferują restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne. Miejsca takie chcą rozszerzyć podstawowy zakres działalności swojego lokalu gastronomicznego. Niejednokrotnie jednak takie restauracje i pozostałe placówki tworzą oddzielne jednostki pod różnymi nazwami, pomimo, że przygotowywane posiłki wychodzą z jednej i tej samej kuchni.
PKD gastronomia, a specjalistyczne usługi gastronomiczne
W świecie dynamicznie rozwijającej się branży gastronomicznej, ważne jest, aby nie tylko dostosować się do bieżących trendów. Ważne jest, by myśleć o rozszerzaniu oferty o usługi, które mogą wyróżnić Twój lokal na tle konkurencji. Rozważenie wprowadzenia dodatkowych opcji może znacząco wpłynąć na atrakcyjność Twojej oferty oraz zainteresowanie klientów.
Przykładowo, w okresie wakacyjnym cenione są restauracje i pozostałe placówki gastronomiczne, które swoją działalność przenoszą na ogródki z częścią barową. Miejsca takie prowadzone są dla tych, którzy nie oczekują wolnego stolika. Szukają jedynie miejsca, w którym oferowane jest podawanie napojów na wynos. Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne nierzadko korzystają z takich możliwości tworząc je bezpośrednio pod swoim lokalem.
Ekosystem, który ułatwi codzienną pracę Twojego lokalu
Twój POS jest zbyt duży i nie masz na niego miejsca na zewnątrz? Skorzystaj z oferty Wealthon i wynajmij lub kup Sunmi V2S z aplikacją Wealthon POS. To poręczne urządzenie, za pomocą którego złożysz zamówienie, wydrukujesz paragon, a na koniec schowasz je do kieszeni.