grey background
Wealthon logo

Wakacje kredytowe - jak zrobić sobie wolne od kredytu?

Biorąc kredyt nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć co przyniesie nam los. Utrata pracy, problemy ze zdrowiem czy inne niecodzienne sytuacje, mogą wpłynąć na naszą zdolność do terminowego spłacania kredytu i naruszyć domowy budżet. Na szczęście banki często to rozumieją, a ponieważ zależy im, abyśmy byli w stanie spłacać należności, dają pewne opcje ich odraczania. Dziś skupimy się na możliwości wzięcia wakacji kredytowych, dowiedź się czym są i kiedy możesz je rozważyć. 

Wakacje kredytowe - jak zrobić sobie wolne od kredytu?

Czym są wakacje kredytowe?

Masz ciężką sytuację i twój domowy budżet jest napięty? To jeden z przypadków, w których możesz złożyć wniosek o wakacje kredytowe. Idąc do banku, przedstaw swoją sytuację i trudności jakie napotkałeś w spłatach zobowiązań, po czym złóż wniosek o wakacje kredytowe. Masz wtedy szansę na wstrzymanie przez bank Twoich spłat. Taka przerwa może trwać od 1 do nawet 12 miesięcy. Każdy przypadek jest traktowany dość indywidualnie, a decyzja zależy od wielu czynników, jednak dobre uargumentowanie może przemówić na Twoją korzyść.

 

Jakie są warunki otrzymania wakacji kredytowych?

Warunki które należy spełnić, aby otrzymać wakacje kredytowe są zależne od konkretnego przypadku, aczkolwiek istnieją kwestie dotyczące każdego kredytobiorcy. Większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku mają osoby które:

 • do tej pory bez problemu spłacały swój kredyt,

 • dobrze przedstawiły swoja sytuacje bankowi, 

 • nie odraczały kredytów w przeszłości,

 • posiadają umowę o kredyt od minimum roku.

Płać swoje raty regularnie, a otrzymanie wakacji kredytowych okaże się dla Ciebie banalnie proste. Nie będziesz musiał martwić się o jutro myśląc o swoich finansach już dziś.

Jednak najważniejszą rzeczą, która pomoże Ci we wnioskowaniu o wakacje, jest dobre przedstawienie swojej sytuacji. Pokaż, co skłoniło Cię do wnioskowania i w jak pozytywny sposób, odroczenie spłat wpłynie na twój budżet i przyszłe opłaty.  

Jeśli odpowiednio przedstawisz swoją sytuację jest możliwość, że przekonasz bank, aby przyjął Twój wniosek i odroczył raty.

Czy wakacje kredytowe kosztują?

Wakacje od kredytu brzmią kusząco, ale jak w rzeczywistości wygląda sytuacja z zatrzymaniem naszych spłat? Co prawda odroczone raty nie znikną, ale zostaną wchłonięte przez inne miesiące, podczas których będziemy spłacać kredyt. Oznacza to wzrost kosztu kredytu, ponieważ raty, które wstrzymaliśmy z pomocą wakacji kredytowych przesuwają się w czasie. W efekcie przesunięcia się w czasie spłaty kredytu, wzrośnie jego ogólny koszt, ponieważ będziesz spłacać go dłużej niż przewidywała umowa i zaczną naliczać się odsetki.

Samo wzięcie wakacji kredytowych przeważnie nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, bank może ewentualnie doliczyć koszt stworzenia aneksu do umowy, w którym zawarte będą warunki odroczenia. 

Czy każdy może skorzystać z tej opcji odroczenia?

Niestety, nie każdy będzie miał możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Trzeba spełnić kilka warunków oraz pokazać bankowi, że nasza sytuacja zostanie, dzięki odroczeniu, rozwiązana. Bank nie musi udzielić nam tej opcji odroczenia.

Tak więc osoby, które mogą rozważać złożenie wniosku to:

 • płatnicy nie zwlekając wcześniej z ratami,

 • osoby które nie brały jeszcze wakacji kredytowych na dany kredyt,

 • osoby nieobjęte działaniami komornika,

 • nie zalegajace z innymi płatnościami,

 • posiadają dokumenty(dowody) potwierdzające trudną sytuację finansową.

Czy warto?

Będąc w sytuacji, która obniża Twoją zdolność do spłacania kredytu, zawsze warto rozważyć opcję odroczenia w ten czy inny sposób. Nie musisz bać się o swoją przyszłość i to czy będziesz mieć środki na codzienne życie. Opcja wakacji kredytowych, może uchronić Cię nie tylko przed stresem, ale również obniżeniem swojej zdolności kredytowej, która będzie się pogarszać wraz z niezdolnością do spłat. Warto więc rozpatrzyć taką możliwość jeśli chcesz zachować płynność finansową oraz wiarygodność w oczach banku lub innych instytucji

Wakacje kredytowe nie są dla Ciebie? Istnieją też inne możliwości odroczenia

Często rozważana przy temacie wakacji kredytowych jest karencja. Na czym polega i czym różni się od wakacji? Już wyjaśniamy.  

Karencja to zawieszenie części kapitałowej spłaty kredytu, natomiast odsetki od zaciągniętej kwoty są w dalszym ciągu spłacane. Z tego powodu dobrze jest wziąć pod uwagę karencje gdy spłaciło się już większość kredytu. Tak samo jak w przypadku wakacji kredytowych, można zastosować tę metodę odroczenia do każdego rodzaju kredytu, jest jednak różnica między karencja, a wakacjami. Karencja, przy odpowiednim uzasadnieniu ze strony wnioskodawcy, może trwać nawet ponad rok, gdy wakacje tak jak wspominaliśmy to maksymalnie 12 miesięcy i to w wyjątkowych przypadkach.
 

Mamy również możliwość połączenia wszystkich długów w jeden tak, aby łatwiej było nam wygodniej go spłacać w formie jednej raty. Taki kredyt konsolidacyjny może zostać udzielony przez ten sam bank, który udzielał kredytu. Poprzez wydłużenie okresu kredytowania dostajesz ratę niższą niż poprzednie, dzięki temu Twoje comiesięczne obciążenie maleje. 

Kolejną opcją z jakiej można skorzystać to kredyt refinansowany. Najprościej mówiąc, polega on na zaciągnięciu kredytu na spłatę innego kredytu. Poprzez negocjowanie warunków możesz wydłużyć okres spłacania albo uzyskać niższe oprocentowanie. Kredyt refinansowany należy wziąć  w innym banku niż ten w którym masz już kredyt, którego nie możesz spłacić.

 

Wniosek o wakacje kredytowe - co powinien zawierać?

Jak wygląda ubieganie się o wakacje kredytowe jeśli już się na nie zdecydujesz? Większość banków posiada swój formularz, który wystarczy uzupełnić, aby wyrazić zainteresowanie odroczeniem spłat, niestety nie w każdej instytucji taki formularz jest dostępny. Co więc musi zawierać wniosek o wakacje, aby można było go złożyć do swojego banku? Podajemy w nim:

 • czas w którym chcemy korzystać z wakacji od kredytu

 • nasze dane (miejsce zamieszkania, dane kontaktowe itp.)

 • podpis kredytobiorcy

 • uzasadnienie potrzeby odroczenia spłat (jest to ważny punkt ponieważ od niego w największym stopniu zależy zgoda banku)

 • ewentualne dowody do uzasadnienia

Podsumowując…

Wakacje kredytowe to dobre rozwiązanie, aby uniknąć poważnych problemów z wiarygodnością oraz płynnością finansową. Możesz uniknąć problemów ze spłatą należności, zanim jeszcze doprowadzisz do zadłużenia. Jest jednak jeden minus tego rozwiązania, nie każdy może na nie liczyć. Będąc w trudnej sytuacji bank może nie uwzględnić wniosku, ponieważ uzasadnienie nie będzie dość przekonujące lub Twoja historia wykazuje wcześniejsze problemy ze spłatą. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest wzięcie pożyczki na uregulowanie należności. Pożyczka od Wealthon na spłatę zaległości, może okazać się najprostszym i najkorzystniejszym wyjściem z trudnej sytuacji. Tak więc, jest wiele możliwości, ważne natomiast, aby wybrać tę, która da Ci najwięcej korzyści i wewnętrzny spokój o przyszłość.