grey background
Wealthon logo

Fintech - nowoczesne rozwiązania finansowe

Rozwój technologii wpływa na każdy aspekt naszego życia. Usługi finansowe ulegają cyfryzacji, a w branży pojawia się coraz więcej rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Innowacyjne projekty dla sektora finansów zyskały określenie FinTech. Nie jest ono jeszcze każdemu znane i dopiero przyjmuje się się w języku polskim.

Fintech - nowoczesne rozwiązania finansowe

Fintech - Co to jest? 

Pierwsze wzmianki o fintechu pojawiały się w amerykańskiej prasie lat 80 XX wieku. Dotyczyły komputeryzacji, a także stosowania telekomunikacji na rynkach finansowych. Rozwój tego sektora i dokładniejsze wyklarowanie pojęcia nastąpił w latach 90, wraz z popularyzacją internetu (Np wprowadzenie PayPal, 1999 rok). Jednak prawdziwa rewolucja fintech miała miejsce wraz z rozpowszechnieniem smartfonów czyli po 2010 roku. 

Nazwa fintech (od angielskiego financial technology) to wszelkiego rodzaju innowacje technologiczne w sektorze finansów. Tego samego określenia używa się również dla firm, które oferują innowacyjne rozwiązania dotyczące instrumentów finansowych oraz usług (1).

Do fintechów zalicza się między innymi wszelkiego rodzaju płatności online, e-bankowość i bankowość mobilną, pożyczki online, aplikacje typu Apple pay, porównywarki internetowe (Ceneo), platformy aukcyjne (Allegro) i wiele innych. 

 Polski FinTech - możemy być dumni 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że Polska doskonale radzi sobie z dostarczaniem nowoczesnych rozwiązań finansowych. Jesteśmy lokalnym liderem i wprowadzamy na rynek mnóstwo odnoszących sukcesy fintechów. 

Jednym z nich jest popularny BLIK, który pozwala na dokonywanie płatności online, przelewów na numer telefonu czy wypłatę gotówki bez karty. BLIK został stworzony przez Polski standard płatności sp. z o.o. Innymi popularnymi, polskimi fintechami są Blue Media czy Przelewy 24. 

Sektor fintech w Polsce niezwykle dynamicznie się rozwija - w każdym roku pojawiają się nowe startupy oferujące ciekawe rozwiązania cyfrowe. Warto mieć świadomość, że polski fintech to nie tylko płatności ale również szersze rozwiązania usługowe. Między innymi popularne kantory online (Cinkciarz.pl) lub platformy crowdfoundingu, które pozwalają zebrać fundusze na konkretny cel (zrzutka.pl) czy też sprzedaż akcji firmy (Beesfund - największa platforma crowdfundingowa w Polsce i jedna z większych w Europie Środkowo‑Wschodniej.)

Sztuczna inteligencja, a finansowanie przedsiębiorstw

Wealthon jest polskim fintechem, który oferuje nowoczesne rozwiązania cyfrowe - wykorzystuje sztuczną inteligencję w sektorze finansowania i pożyczek pieniężnych dla klientów biznesowych B2B. 

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest przy ewaluacji szans przedsiębiorstwa na pozyskanie finansowania. Nowoczesne oprogramowanie pozwala na szybkie zebranie danych z wielu podmiotów (np BIK, BIG, KRS) oraz historii konta firmy. Na podstawie tych wartości algorytmy oceniają scoring klienta i jego możliwości uzyskania wsparcia. 

Jakie są zalety wykorzystania sprytnych algorytmów? 

“Dzięki sztucznej inteligencji możemy ocenić scoring szybciej i dokładniej “ - mówi Aleksander Majchrzak CEO Wealthon. 

Aby uzyskać pożyczkę w banku firmy bardzo długo czekają na decyzje kredytowe. Dzięki algorytmom jest to możliwe nawet w 10 minut. Dodatkowo sztuczna inteligencja jest w stanie ocenić zdolność kredytową dokładniej i dzięki temu wyłapać oszustów, którzy próbują wyłudzić finansowanie. 

Następnym niewątpliwym plusem wprowadzania nowoczesnych technologii w tym sektorze, zwłaszcza dla instytucji jest możliwość oszczędności. Sztuczna inteligencja jest tańsza niż zatrudnianie ludzi w call center lub analityków przyznających finansowanie. 

Wealthon - nie tylko scoring 

Wealthon, jako nowoczesny fintech rozwija się dalej i oprócz automatycznego scoringu klienta wprowadza kolejne, nowoczesne udogodnienia. W 2021 roku Spółka Wealthon uruchomiła projekt Simple.pl, który zrewolucjonizował rynek pośrednictwa finansowego. 

Simple.pl wychodzi na przeciw problemom klientów w pozyskiwaniu finansowania - w ciągu kilku minut generuje raport kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz jego możliwości w zakresie uzyskania kredytowania. Obok pożyczek porównuje również oferty leasingu i faktoringu. 

W 2022 spółka Wealthon planuje wprowadzić kolejne, nowoczesne rozwiązania, takie jak WealthonWallet, czyli wirtualny portfel z limitem kredytowym. Dzięki niemu przedsiębiorca będzie mógł zrobić zakupy korzystając z opcji BUY NOW PAY LATER lub rozłożyć swoją płatność na raty. 

Czy fintechy to przyszłość sektora finansowego? 

Jak w każdej branży przyszłość staje się teraźniejszością. Konsumenci coraz częściej sięgają po łatwe rozwiązania finansowe, które oferuje sztuczna inteligencja i wykorzystujące ją fintechy. 

Czasem jednak barierą może być zaufanie - niektórzy klienci nadal sceptycznie podchodzą do automatycznych algorytmów. Nie jest to jednak nic nowego, ludzkość od zawsze bała się tego, czego nie znała, a zmiany następowały powoli. Dlatego można spodziewać się, że zaufanie do fintechów i sprytnych algorytmów będzie ciągle rosło i z czasem zastąpią one tradycyjne rozwiązania finansowe. 

 źródła: 

  1. https://www.bundesbank.de/en/tasks/banking-supervision/individual-aspects/fintechs/fintech-technology-enabled-financial-innovation-622840

  2. https://fintek.pl/definicja-fintech-fintech/