Opcja dokonywania płatności drogą elektroniczną w dzisiejszych czasach jest strategią, na ominięcie której nie może sobie pozwolić w zasadzie żaden biznes. Konsumenci stają się coraz bardziej otwarci na płatności cyfrowe, oczekując jednak, że będą one bezpieczne, intuicyjne oraz spersonalizowane.
Wedle danych przytaczanych przez portal Cashless.pl w drugim kwartale 2023 roku klienci największych banków zapłacili zbliżeniowo przy użyciu urządzeń mobilnych ponad… 340 mln razy! Płatności cyfrowe to trend finansowy, który wraz z BNPL, czy CBDC, coraz mocniej wchodzi na sprzedażowe salony (a w zasadzie jedynie ugruntowuje swoją pozycję).
Wspiera go w tym technologia softPOS, oraz pojawienie się na rynku wirtualnych kart płatniczych, dostępnych nie tylko dla klientów indywidualnych, ale też dla przedsiębiorców.
Płatności cyfrowe: wszystko, co musisz wiedzieć
Większości z nas płatności w dużej mierze kojarzą się głównie z działaniami, takimi jak:
-
- transakcja kartą bankową,
- gotówką
- lub z wykorzystaniem tzw. płatności mobilnych.
Współczesny świat finansowy ma jednak do zaoferowania o wiele więcej. Kto z nas jeszcze kilka lat temu pomyślałby, że będzie mógł podróżować taksówką czy zamawiać jedzenie nie korzystając z fizycznej obecności karty?
Tymczasem, jak raportuje Izba Gospodarki Elektronicznej, już w 2020 roku prawie 40% Polaków w sklepach stacjonarnych korzystało z BLIKu. Wysoką popularnością cieszyły się również płatności mobilne dokonywane zegarkiem lub smartfonem. Niestety na ten moment brakuje raportu Izby za 2023 rok. Możemy mieć jednak pewność, że mamy do czynienia z trendem o charakterze wzrostowym.
Czym jednak są rzeczone płatności cyfrowe? W ich skład wchodzi całkiem sporo produktów, w tym m.in.:
-
- wirtualne karty płatnicze;
- płatności zbliżeniowe;
- czy portfel elektroniczny, w którym można przechowywać karty płatnicze występujące w formie wirtualnej wspomniane już w tekście nieco wcześniej. Dodatkowo umożliwia on korzystanie z nich bez konieczności każdorazowego podawania danych).
Wszystko to są metody płatności cyfrowe – niewymagające posiadania fizycznej obecności karty płatniczej. Umożliwiają one wykonanie opłaty nie tylko w sklepach internetowych, lecz również w lokalizacjach stacjonarnych.
Płatności cyfrowe i mobilne: płatności z wykorzystaniem karty płatniczej zapisanej w telefonie lub zegarku
Inną nazwą płatności mobilnych są e-płatności lub m-płatności. Jak sama nazwa wskazuje, jest to nowoczesne rozwiązanie, które nie wymaga użycia fizycznej gotówki, a urządzenia mobilnego (smartfon, tablet, smartwatch).
Płatności te można podzielić na dwie kategorie:
-
- płatności zdalne – bazujące na połączeniu między telefonem komórkowym a serwerem, dokonywane za pomocą Internetu lub SMS premium;
- płatności zbliżeniowe – przeprowadzane w systemie NFC (bezprzewodowa technologia komunikacyjna korzystająca z fal radiowych). W ich przypadku wystarczy jedynie zbliżyć telefon do terminala. Co więcej, przy płatnościach nie przekraczających 100 zł nie ma konieczności wprowadzania kodu PIN.
Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że… w zasadzie nie da się takiej karty zgubić i nie można jej fizycznie ukraść (co niestety nie wyklucza jednak stania się łupem hakera w sieci). Mimo występowania w formie zapisu elektronicznego posiada typowe dla kart płatniczych atrybuty, takie jak numer (w tym oczywiście BIN, czyli pierwsze 8 cyfr numeru karty, dzięki któremu można dokonać identyfikacji rodzaju produktu czy organizacji płatniczej oraz banku wydawcy karty), kod CVC2/CVV2 oraz datę ważności. Co istotne, można zasilić ją dowolną kwotą – w tym zakresie zdecydowanie nie występują żadne ograniczenia. W większości przypadków jej wyrobienie nie wiąże się z poniesieniem żadnych dodatkowych kosztów.
Wirtualna karta, podobnie jak jej fizyczny odpowiednik, występuje w kilku rodzajach:
- w formie debetowej karty płatniczej;
- jako wirtualna karta prepaid;
- oraz jako jeden z powyższych wariantów – wielowalutowy lub ograniczony do waluty krajowej.
Płatności cyfrowe: czy warto mieć wirtualną kartę płatniczą?
Karta wirtualna jest zdecydowanie warta rekomendowania. Po pierwsze, jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym i intuicyjnym. Korzystając z niej, nie musicie pamiętać o każdorazowym sięganiu do portfela.
Dodatkowo należy pamiętać, że karta wirtualna jest w zasadzie gwarantem bezpieczeństwa w przy płatnościach zbliżeniowych. W przypadku posiadania karty płatniczej z rachunkiem w walutach innych niż krajowa, korzystając z takiej karty za granicą nie zostaną pobrane żadne opłaty za przewalutowanie.
Warto jednak zaznaczyć, że karta wirtualna nie jest niestety wolna od wad. Eksperci wskazują, że mankamentem takiego rozwiązania jest:
- po pierwsze, konieczność posiadania smartfona (co w dzisiejszych czasach jest już raczej codziennością większości kupujących).
- po drugie – wymóg doładowywania samej karty oraz fakt, że część banków (nie wszystkie) wprowadza opłaty od płatności wykonanych tym sposobem.
Przyszłość płatności zbliżeniowych
Aplikacje płatnicze i płatności zbliżeniowe wciąż się rozwijają. Na rynku pojawiają się coraz nowsze intuicyjne rozwiązania, dedykowane nie tylko klientom indywidualnym.
Jednym z pionierskich rozwiązań kierowanych dla firm jest Karta z limitem kredytowym Wealthon CARD.
Aby móc z niej skorzystać, wystarczy złożyć prosty wniosek, a decyzja zostanie wydana w zaledwie 15 minut.