W ostatnich latach jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji w dziedzinie płatności mobilnych. Płatność telefonem zyskuje coraz większą rzeszę fanów. Zamiast tradycyjnych portfeli zapełnionych gotówką czy kartami, coraz częściej sięgamy po nasze smartfony, aby dokonać szybkiej i bezpiecznej transakcji z użyciem wirtualnej karty. Płatności mobilne z wykorzystaniem aplikacji mobilnej banku stają się normą. Ale jak dokładnie działają i dlaczego warto z nich korzystać? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, by płacić telefonem zbliżeniowo.
Płatność telefonem, a płatności zbliżeniowe
Płatności zbliżeniowe, zwane także płatnościami bezdotykowymi, są formą elektronicznego dokonywania transakcji finansowych, których popularność szybko rośnie zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Dzięki tej technologii, płacenie za zakupy czy usługi staje się szybsze i coraz bezpieczniejsze. Płatności zbliżeniowe telefonem to również wygodna alternatywa dla noszenia portfela. Udając się zatem na kolację do restauracji nie musimy się głowić gdzie zmieścić portfel, a wszystkie karty mamy pod ręką w jednym, małym urządzeniu.
Płatność telefonem i popularne technologie płatności zbliżeniowych
Technologia płatności telefonem wykorzystuje komunikację zbliżeniową pomiędzy kartą płatniczą podpiętą do aplikacją banku, a terminalem płatniczym. Podstawą dla technologii zbliżeniowych jest komunikacja płatności NFC (Near Field Communication) lub RFID (Radio Frequency Identification). Obydwie te technologie pozwalają na bezprzewodową komunikację na krótkich dystansach – zazwyczaj nie więcej niż kilka centymetrów.
System płatności NFC działa analogicznie jak w przypadku karty bankowej. Jest to tak naprawdę płatność kartą wcześniej połączoną z urządzeniem mobilnym wyposażonym w moduł NFC. Pełne skonfigurowanie funkcji pozwala płacić zbliżeniowo telefonem niemal w każdym miejscu.
Jak działa płatność telefonem?
Płatności zbliżeniowe telefonem to wygodny sposób dokonywania transakcji bez potrzeby fizycznego posiadania karty płatniczej. Chcąc płacić zbliżeniowo zarówno za pomocą tableta, telefonu, a coraz częściej również zegarka, konieczne jest sprawdzenie czy urządzenia te są wyposażone w moduł NFC (Near Field Communication), która umożliwia bezpieczną i szybką wymianę danych na krótkim dystansie, a także odpowiednią aplikację do płatności (np. Google Pay, Apple Pay, Samsung Pay lub inne aplikacje oferowane przez banki).
Następnie niezbędne do płatności telefonem jest podpięcie swojej karty płatniczej, czego można dokonać w ustawieniach telefonu. Proces ten zazwyczaj wymaga podania danych karty oraz ich weryfikacji poprzez kod SMS lub inny środek autoryzacji. Jest to zatem w pełni bezpieczny proces.
Po wszystkim płatność dokonywana jest automatycznie poprzez zbliżenie urządzenia do terminala. Nie ma konieczności uruchamiania aplikacji mobilnej banku ani posiadania karty debetowej. Należy jedynie odblokować telefon i użyć uwierzytelniania, np. odciskiem palca czy funkcją rozpoznawania twarzy. Takie rozwiązanie pozwala uchronić przed oszustwem w przypadku np. kradzieży telefonu.
Dostępne rozwiązania dla płatności mobilnych
Istnieje wiele rozwiązań mobilnych, które sprawiają, że płatności telefonem są tak bezproblemowe.
Google Pay
Google Pay to usługa płatnicza od Google’a, która umożliwia użytkownikom dokonywanie płatności w przypadku posiadania telefonu z systemem Android. Za pomocą aplikacji Google Pay można dokonywać płatności kartą w sklepie stacjonarnym. Cały proces dodawania karty płatniczej trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund, a po tym od razu możesz płacić telefonem.
Apple Pay
Apple Pay to z kolei rozwiązanie dla użytkowników urządzeń z systemem iOS. Dokonywanie płatności telefonem możliwe jest pod warunkiem dodania karty płatniczej z aplikacji bankowej do aplikacji Portfela. W przypadku płatności Apple Pay konieczne jest dwukrotne naciśnięcie przycisku bocznego, aktywacji modułu NFC przez uwierzytelnienie płatności (Face ID lub Touch ID) i dokonanie płatności funkcją zbliżeniową do terminala płatniczego.
Samsung Pay
Jest to mobilne rozwiązanie dla użytkowników smartfonów Samsung z systemem Android. Usługa ta wymaga dostępu do aplikacji banku i umożliwia wykonywanie płatności po uprzednim pobraniu aplikacji Samsung Wallet. Daje również możliwość podpinania kart członkowskich, lojalnościowych oraz podarunkowych. Konieczne jest zeskanowanie swojej karty, ręczne wpisanie jej danych i zweryfikowanie tożsamości dla uruchomienia możliwości płacenia telefonem.
Alipay
Aplikacja Alipay to z kolei portfel elektroniczny umożliwiający płatności smartfonem w Chinach. Tę metodę płatności zbliżeniowych opracował chiński dostawca usług, firma Alibaba. W Polsce zainteresowanie platformą wzrasta za sprawą popularności zakupów na chińskich stronach. Instalacja natomiast nie różni się znacznie od innych tego typu rozwiązań płatności telefonem. Konieczne jest pobranie aplikacji Alipay, wprowadzenie polskiego numeru telefonu oraz aktywację usługi przy pomocy kodu z SMSa. Kolejno pojawi się możliwość podpięcia karty płatniczej , do której wymagane jest posiadanie odpowiedniego dostępu. Funkcję płatności zbliżeniowej umożliwi ustalenie kodu PIN do płatności, weryfikacja tożsamości i wprowadzenie danych widniejących w paszporcie.
BLIK
Często spotykanym rozwiązaniem jest również BLIK, czyli system elektronicznych płatności, kojarzony głównie przez szybkie płatności. Aplikacja banku posiadająca usługę BLIK w telefonie generuje kod, który następnie podaje się w bankomacie, w transakcjach w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Całość zatem odbywa się w aplikacji bankowej i nie wymaga dodatkowych aplikacji. Istnieje jednak możliwość wykonywania transakcji zbliżeniowych bez wpisywania wcześniej wspomnianego kodu. W takim przypadku należy jedynie pamiętać o włączeniu funkcji NFC w telefonie i ustawieniu blokady ekranu poprzez biometrię lub PIN.
Wealthon WALLET
Aplikacja Wealthon WALLET jest wirtualnym portfelem z limitem kredytowym skierowanym do przedsiębiorców. To mobilna aplikacja do zarządzania finansami firmy w wygodny i bezpieczny sposób. Wealthon CARD, czyli wirtualna karta podpinana do aplikacji, umożliwia wykonywanie płatności telefonem, a Wealthon LIMIT, czyli limit kredytowy na karcie daje przedsiębiorcy możliwość szybkiego pozyskiwania do 60 000 zł od ręki, w 7 minut. Wealthon WALLET daje natychmiastowy dostęp do dodatkowych środków, wgląd w finanse oraz możliwość przelewów między różnymi kartami. Aplikacja dostępna jest dla użytkowników App Store oraz Google Play.
Płatność telefonem – zalety
Płacenie telefonem jest coraz częściej spotykane w codziennym życiu. Nikogo nie dziwi wyciąganie telefonu bądź zegarka w momencie, gdy przychodzi do rozliczenia rachunku w sklepach stacjonarnych. Do kluczowych zalet tego nowoczesnego rozwiązania można zaliczyć:
Bezpieczeństwo. W przypadku płatności zbliżeniowych telefonem istotne jest bezpieczeństwo danych, które chronione są na każdym etapie kodem PIN, BLIK lub biometrią. Co więcej, urządzenia mobilne same w sobie są zabezpieczane kodami, a te najnowsze – czytnikami rozpoznającymi użytkownika po twarzy. To jednak nie wszystko. Dane dotyczące transakcji są przesyłane w sposób zaszyfrowany, co minimalizuje ryzyko kradzieży informacji. Telefon nie przesyła bowiem pełnego numeru karty, co dodatkowo zabezpiecza transakcję. Phishing i vishing to popularne metody cyberataków – przeczytaj jak się przed nimi ustrzec.
Oszczędność energii i miejsca. Chip NFC jest obecnie standardem w nowoczesnych telefonach, które spełniają określone wymagania techniczne. Nie dość, że funkcja ta pobiera małą ilość energii, to za jej pomocą można stworzyć swego rodzaju cyfrową kartę płatniczą powiązaną z kontem bankowym i wieloma kartami. Wymagana jest jedynie aplikacja banku, która podpinana jest do płatności NFC.
Szybkość. Płatność zbliżeniowa telefonem pozwala, by transakcja była finalizowana w maksymalnie kilka sekund. Jest to znacznie szybsze niż tradycyjne metody płatności, podczas których konieczne jest posiadanie fizycznej karty, wyciąganie jej z portfela, wprowadzanie PIN-u na terminalu płatniczym czy podpisywanie paragonu.
Wielofunkcyjność. Telefon może pełnić nie tylko rolę narzędzia do płatności, ale także elektronicznego biletu komunikacyjnego, karty lojalnościowej, klucza do hotelu i innych.
Płatność telefonem wdziera się na rynek rozwiązań będących alternatywą dla tradycyjnych kart płatniczych. Płacenie telefonem to nie tylko nowoczesne, bezpieczne i wygodne rozwiązanie, które znacząco ułatwia codzienne życie, ale również przyszłość, do której dążą przedsiębiorstwa. Rynek od lat zwraca się ku cyfryzacji, zatem technologia NFC również stała się swojego rodzaju koniecznością.