Starasz się o kredyt dla firm? Jesteś małym przedsiębiorcą i masz wrażenie, że stale ktoś Ci rzuca kłody pod nogi? Być może to nie tylko wrażenie. Z nowego raportu NBP płynie jasny przekaz – w II kwartale 2023 r. banki planują dalsze zaostrzanie kryteriów kredytowania firm. Jeśli jednak decydujesz się na skorzystanie z pomocy, to sprawdź jakim wymogom musisz sprostać, aby dostać firmowy kredyt w banku.
Banki każdego klienta traktują indywidualnie, ale wszystkich łączy jeden mianownik – zdolność kredytowa. Najprościej mówiąc, jest to informacja, czy przedsiębiorstwo jest w stanie spłacić swoje zobowiązania wobec instytucji finansowych. Pozwala oszacować, czy kredyt będzie oddawany terminowo. Co składa się na ocenę zdolności kredytowej?
Ile czasu firma istnieje na rynku
Banki najchętniej udzielają kredytu firmom, które są na rynku dłużej niż 12 miesięcy, a w przypadku spółek nawet 2 lata! Dlaczego? Bo łatwiej oszacować roczne przychody takiego przedsiębiorstwa. Czym dłużej firma działa, tym lepiej również widać, jakie miesięczne koszty generuje. Oczywiście istnieją też kredyty na otwarcie działalności, ale są one trudne do uzyskania, a pożyczone kwoty stosunkowo małe. Banki nie lubią ryzykować. Jeśli posiadasz terminal płatniczy, a Twoja firma jest stosunkowo od niedawna w branży, to istnieją ciekawe rozwiązania pozabankowe np. Wealthon POSCASH.
Wysokość przychodów i ich stabilność – to warunek, aby dostać kredyt dla firm
Bank sprawdza ile firma w danym okresie zarobiła. Jednak to nie wszystko. Nie wszyscy wiedzą, że banki przychylniejszym okiem patrzą na nawet niższe dochody, ale stałe. To znaczy, że lepiej zarobić w każdym miesiącu np. 8 tysięcy złotych, niż w jednym 2 tys., a w kolejnych 16 tys. To ważny punkt dla działalności, które uzależnione są od sezonowości np. branża turystyczna lub weselna. Warto jednak poszukać na rynku form finansowania, dla których ten aspekt nie jest przeszkodą.
Kredyt dla firm, a historia w BIK
Bank będzie potrzebował raportu z Biura Informacji Kredytowej. Jest to informacja o historii kredytowej oraz innych zobowiązaniach finansowych. Jeśli dane wyglądają pozytywnie, jest to duży plus dla przyszłości Twojej firmy. Należy w końcu pamiętać, że BIK to nie baza dłużników. Ale nie zapominajmy o jednym – jeśli Twoja działalność jest stosunkowo “młoda”, to bank z pewnością zwróci uwagę na indywidualny raport właściciela. Szczególnie jeśli prowadzisz jednoosobową działalność.
Kredyt dla firm, a historia w BIG
Należy również pamiętać o wpisie w BIG (Biuro Informacji Gospodarczej). Jeśli masz np. niezapłacone faktury, kontrahent lub usługodawca może to zgłosić. Pocieszający jest fakt, że jeśli uregulujemy zaległości, to wierzyciel ma 14 dni na usunięcie danych z rejestru. Wniosek? Warto płacić w terminie.
Zabezpieczenia osobiste i majątkowe
To forma gwarancji dla banku. Jeśli powinie Ci się noga i nie będziesz w stanie spłacać kredytu, bank będzie mógł odzyskać chociaż część zobowiązań. Wśród zabezpieczeń są m.in. weksle, poręczenia, gwarancje innego banku, hipoteki, kaucje. W branży pozabankowej ta gwarancja bywa pomijana.
Kredyt dla firm – lepsze i gorsze branże?
Czasy są trudne dla wszystkich. Tylko w 2022 r. niewypłacalność ogłosiły 2752 przedsiębiorstwa. W porównaniu do 2021 r. oznacza to wzrost aż o 30 proc. – dowiadujemy się z raportu przygotowanego przez Coface. Niestety prowadząc działalność w branży obarczonej ryzykiem, możesz być na straconej pozycji starając się o kredyt dla firm. Banki pilnie obserwują sytuację geopolityczną, epidemiologiczną, gospodarczą. W 2022 r. branże, które zaliczyły finansowe trudności to: usługi, handel i produkcja. Są to sektory, które oberwały rykoszetem przez wysoką inflację, a co za tym idzie oszczędniejsze życie ich klientów. Jeśli jesteś przedstawicielem jednej z tych branż, poszukaj rozwiązań finansowania pozabankowego..
Co jeśli nie bank?
To tylko niektóre z aspektów, jakie bank bierze pod uwagę, udzielając firmie kredytu. Poza niemalże detektywistycznym śledztwem, jakiemu będzie poddana nasza firma, należy pamiętać jeszcze o wielu dokumentach, które będziemy musieli przedłożyć.
Jeśli nie jesteś na to gotowy, a czas jest dla Ciebie na wagę złota, to zapraszamy do Wealthon. Dla zabieganych przedsiębiorców, którzy biznes prowadzą z poziomu telefonu, w najbliższej przyszłości wprowadzimy zupełnie nowe narzędzia – aplikację płatniczą i wirtualną kartę z limitem kredytowym. Czy wspomnieliśmy, że poradzimy sobie również z zobowiązaniami wobec ZUS lub US? Co więcej, w naszej ofercie znajdziesz nowatorskie rozwiązania, wykorzystujące fakt posiadania terminala płatniczego – Wealthon POSCASH.
https://nbp.pl/system-finansowy/sytuacja-na-rynku-kredytowym/