Na początku tego roku ponad 63% całego ruchu w internecie pochodziło z wyszukiwarki Google (SparkToro – Who Sends Traffic on the Web and How Much?). A zatem dla przedsiębiorców chcących zaistnieć w sieci wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania to nie tylko jedna ze strategii rozwoju — to inwestycja, bez której trudno o sukces.
Skuteczne pozycjonowanie = większy ruch
Czy wiesz, że 96% wszystkich stron w internecie nie generuje żadnego ruchu z Google? A kolejne 2% – maksymalnie 10 wejść miesięcznie? (Ahrefs – 96.55% of Content Gets No Traffic From Google. Here’s How to Be in the Other 3.45%) Łączy je jedno: pozostają one ukryte na dalszych stronach wyników wyszukiwania, gdzie większość osób raczej nie zagląda.
Według przeprowadzonej przez Backlinko w 2023 roku analizy 4 milionów wyszukiwań w Google, na drugą stronę tzw. SERP-ów przechodzi… 0.63% użytkowników. Tak naprawdę cały ruch zdobywają więc strony z top 10. Co więcej:
- trzy pierwsze wyniki wyszukiwania przyciągają ponad 2/3 ruchu z Google;
- pierwszy wynik zdobywa więcej kliknięć, niż wyniki z miejsc 3-10 razem wzięte (!);
- znajdujące się na pierwszych pozycjach płatne wyniki przyciągają tyle ruchu, ile wyniki organiczne na miejscach 8-10.
Dla porównania dodajmy jeszcze, że ruch przychodzący z czołowych pozycji w wynikach wyszukiwania Google jest średnio 10-krotnie większy, niż na przykład w przypadku organicznych postów w social mediach. Tu, oczywiście, wiele zależy od branży — w sektorze B2B wyniki w wyszukiwarkach generują nawet 64% ruchu, na rynku e-commerce – 41% (HubSpot – State of Inbound Marketing).
SEO przyciąga potencjalnych klientów, a nie przypadkowe osoby
W biznesie wzrost ruchu na stronie nie ma jednak znaczenia, jeśli nie przekłada się na konwersję.
Czym różni się SEO od tradycyjnych strategii marketingowych? W tych drugich to firma wychodzi ze swoimi materiałami do klienta. Problem w tym, że wiele osób bardzo dobrze takie treści wychwytuje i umieszcza w mentalnej szufladce pod hasłem „bezwartościowe”.
Pozycjonowanie stron jest za to formą inbound marketingu, w którym to odbiorca wykonuje pierwszy krok w stronę marki. To on musi zainteresować się danym tematem, produktem czy usługą, wpisać w Google odpowiednią frazę i aktywnie poszukać interesujących go informacji.
Właśnie takie osoby mają największe szanse stać się Twoim klientem! Według wspomnianego już raportu HubSpot, leady wygenerowane w wyniku działań SEO osiągają wskaźnik konwersji na poziomie 14,6%. W przypadku działań tradycyjnych jest to niecałe 2%. Jak czytamy w tym samym badaniu, zdaniem 60% marketerów to także ci klienci chętniej wracają do odkrytej w Google marki.
Działania SEO pomagają budować wizerunek marki
Poza wzrostem ruchu i konwersji pozycjonowanie ma także inne, nieco mniej wymierne korzyści… które również mogą przełożyć się na Twoje zyski.
Przede wszystkim — pomaga budować wizerunek firmy w sieci. Jeśli jej nazwa będzie regularnie pojawiać się na czołowych miejscach w Google, a za nią będą kryły się wartościowe treści — marka zacznie być prędzej czy później postrzegana jako silna, ekspercka i godna zaufania.
Warto też pamiętać o tym, że SEO nie polega wyłącznie na tworzeniu dobrze pozycjonujących się artykułów! To także praca nad tym, aby strona szybko się ładowała, miała przejrzystą strukturę i wygodny dla użytkownika interfejs. A mało co burzy zaufanie do nowo poznanej firmy tak, jak ładująca się pół minuty witryna.
Czy inwestycja w SEO się zwróci? I kiedy to nastąpi?
Na te pytania nie ma jednej odpowiedzi. Dobrze zrealizowana strategia SEO może przynieść wzrost ruchu i konwersji na poziomie nawet kilkuset procent. Wiele zależy jednak od branży, w której działasz, charakteru oferowanych produktów i usług oraz… tego, jak w Google radzi sobie Twoja konkurencja.
Natomiast pierwsze efekty działań SEO z zasady obserwuje się po 3-6 miesiącach; według Neila Patela, jednego z najbardziej znanych ekspertów SEO, aby inwestycja wyszła „na zero” trzeba poczekać od 8 miesięcy do nawet roku.
Czy warto ryzykować tak długofalową inwestycję? Jak opisaliśmy, działania SEO mogą być bardzo skuteczne, gdy celem firmy jest:
- poszerzenie grona potencjalnych klientów poprzez zwiększenie widoczności w sieci;
lub
- zawężenie działań marketingowych do grup odbiorców o największym potencjale i zbudowanie pozycji w konkretnej niszy.
Jeśli Twoja firma znajduje się na którymś z tych etapów rozwoju – duża szansa, że… tak!
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do case studies Semcore — pierwszej w Polsce agencji łączącej SEO i UX i przekonaj się, jakie wyniki osiągnęliśmy z naszymi partnerami!