Otwarcie salonu kosmetycznego nie jest łatwe. Wiąże się z szeregiem działań, którymi należy się zaopiekować. Należą do nich m.in. wyposażenie salonu kosmetycznego, zadbanie o metody przechowywania preparatów kosmetycznych, reklama salonu kosmetycznego czy złożenie wniosku w placówce Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego i zadbanie o wymagania sanitarne.
Jak więc o te aspekty zadbać i przekształcić proces w dochodowy biznes? I ile właściwie kosztuje otwarcie salonu kosmetycznego? Sprawdź z nami w dzisiejszym poście!
Otwarcie salonu kosmetycznego: co musisz wiedzieć?
Otwarcie salonu kosmetycznego łączy się z szeregiem wymogów formalnych, które musisz spełnić. Część z nich dotyczy samej działalności gospodarczej. Część to wymogi sanepidu, a część to rzeczy z pozoru mniej istotne, jak chociażby lokalizacja salonu.
Decyzje, które musisz podjąć, marząc o własnym salonie kosmetycznym, to m.in.:
- Własny salon kosmetyczny: kwestia kwalifikacjiW Polsce praca w gabinecie kosmetycznym nie jest regulowana. Oznacza to, że nie musisz mieć konkretnych kwalifikacji do prowadzenia gabinetu kosmetycznego. Od świadczenia usług kosmetycznych są jednak pewne wyjątki. Proste zabiegi kosmetyczne jak najbardziej możesz wykonywać na takich warunkach. Inaczej jednak wygląda sytuacja, gdy chcesz uprawiać zawód kosmetologa. Wtedy musisz mieć ukończone odpowiednie studia kierunkowe.
- Formy prawne prowadzenia salonu kosmetycznegoZakładając salon kosmetyczny możesz skorzystać z form prawnych takich jak jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka handlowa czy spółka cywilna. Najprostszą opcją jest otwarcie salonu kosmetycznego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Salon kosmetyczny prowadzony w ten sposób możesz otworzyć online lub wysłać wniosek zgłoszeniowy listowanie. Co istotne, salon kosmetyczny najlepiej wpisuje się w aż dwa kody PKD: KD: 96.02.Z – Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne oraz 96.04.Z – działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej.
- Salon kosmetyczny a kupno kasy fiskalnejWedle przepisów wprowadzonych w 2021 roku otwarcie salonu kosmetycznego wymaga zakupu takiego sprzętu.
- Jak otworzyć salon kosmetyczny: wymogi sanepiduZanim otworzysz salon kosmetyczny w domu czy w lokalu, musi on zostać odebrany przez Inspektorat Sanitarny (znany rownież jako Państwowa Inspekcja Sanitarna). Zgłoszenie salonu kosmetycznego do sanepidu wiąże się z papierologią. Stosowny wniosek musisz zgłosić w Wojewódzkim Inspektoracie Sanitarnym w ciągu 14 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej. W sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych sprawdź przepisy z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. Dotyczy ono salonów kosmetycznych. Jest wdrażane w salonach fryzjerskich oraz salonach tatuażu i odnowy biologicznej.
- Lokalizacja swojego salonu kosmetycznegoWybierając lokal na salon kosmetyczny zastanów się, czy znajduje się on w uczęszczanym miejscu. Sprawdź, jak wygląda kwestia dojazdu, czy w pobliżu znajduje się parking i inne salony kosmetyczne etc. Ich usytuowanie będzie niezwykle istotne z punktu widzenia konkurencyjności lokali. Co więcej, sprawdź czy lokal posiada pokój na pomieszczenie sanitarno higieniczne, miejsce na stolik kosmetyczny, miejsce do przechowywania odzieży oraz zaplecze kuchenne, czyli wydzielone miejsce do spożywania posiłków. Zwróć uwagę, czy lokal posiada przyłącza do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej. W innym wypadku możesz nie doczekać się odbioru sanepidu. Wybierając lokal pod mały salon kosmetyczny pamiętaj o dostosowaniu go do wytycznych spisanych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych. Dokument ten określa normy, jakim powinny odpowiadać budynki dedykowane tego rodzaju usługom.
- Wyposażenie salonu kosmetycznegoPodstawą każdego salonu kosmetycznego są oczywiście wyszkoleni pracownicy, lecz także odpowiednie wyposażenie. Zastanów się, jakie zabiegi planujesz wykonywać i sprawdź, jakiego sprzętu będziesz potrzebować. Nie zapomnij o jakościowych kosmetykach i o sprzętach niezbędnych do sterylizacji narzędzi (słowem – spełnij wymogi sanepidu).
Ile kosztuje otwarcie salonu kosmetycznego?
Koszt otwarcia salonu kosmetycznego może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wielkość salonu, zakres oferowanych usług, standard wyposażenia oraz wybrane produkty i marki.
Tym samym, koszt otwarcia salonu kosmetycznego jest trudny do oszacowania. Do standardowych kwot trzeba dodać koszty związane z zatowarowaniem, uzupełnianiem kosmetyków na bieżąco, zatrudnieniem pracowników czy z utylizacją odpadów (która też nie jest oczywista, a regulują ją stawka z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych, ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach).
Dodatkowo, jako właściciel salonu kosmetycznego musisz zadbać o stronę internetową oraz marketing. Należy pamiętać zarówno o regularnym postowaniu w mediach społecznościowych, jak i przeznaczyć budżet na kampanie płatne.
Każdy gabinet kosmetyczny to również wykwalifikowani pracownicy. Musisz zdecydować, czy sam poprowadzisz własny salon kosmetyczny, czy zdecydujesz się na zatrudnienie wsparcia.
Sprzedaż w salonie kosmetycznym
Brawo! Właśnie założyłeś swój gabinet kosmetyczny. Niezależnie od tego, czy jest to mały salon kosmetyczny, czy duży sieciowy lokal, jest to dopiero początek twojej biznesowej pracy. Zadania niezbędne do bieżącego prowadzenia salonu kosmetycznego są w zasadzie nieskończone. Od dbania o usługi kosmetyczne, przez zatrudnienie pracowników i wybór sprzętu do sterylizacji narzędzi. Jeśli brzmi interesująco, w tym poście dowiesz się, jaki autoklaw wybrać), po obecność w mediach społecznościowych.
Otwarcie salonu kosmetycznego to nie lada wyzwanie. Po pierwsze, musisz zdobyć nowych klientów. Nowy salon kosmetyczny może przyciągnąć osoby zainteresowane, stosując różnorodne strategie marketingowe i promocyjne. Oto kilka skutecznych sposobów:
- Promocje na otwarcie gabinetu kosmetycznego:
- Zniżki i darmowe usługi: Oferowanie zniżek lub darmowych zabiegów podczas otwarcia może przyciągnąć nowych klientów. Nowy gabinet kosmetyczny oznacza konieczność zbudowania puli nowych konsumentów, a nic nie działa tak przyciągająco, jak promocja.
- Pakiety promocyjne: Stwórz specjalne pakiety na różne usługi w obniżonych cenach, co może zachęcić do skorzystania z większej liczby zabiegów.
- Silna obecność w mediach społecznościowych:
- Tworzenie profili na Facebooku i Instagramie: Publikuj zdjęcia, filmiki z zabiegów, recenzje klientów oraz informacje o promocjach.
- Współpraca z influencerami: Zatrudnienie lokalnych influencerów, którzy polecą salon na swoich profilach, może znacząco zwiększyć zasięg i przyciągnąć nowych klientów.
- Lokalne reklamy salonu kosmetycznego:
- Reklama online: w przypadku salonu kosmetycznego w dzisiejszych czasach niezwykle istotna jest inwestycja w reklamy – na Facebooku, Instagramie, czy Google Ads skierowane na lokalnych mieszkańców. Tego rodzaju działalność może być bardzo skuteczna, szczególnie, jeśli prowadzisz mały salon kosmetyczny.
- Plakaty i ulotki: Rozprowadzenie ulotek w okolicy zakładu kosmetycznego lub w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak centra handlowe, szkoły, czy biura.
- Salon kosmetyczny a program lojalnościowy:
- Oferowanie rabatów lub darmowych usług po kilku wizytach może zachęcić klientów do powrotu i budować lojalność. Możesz postawić na program lojalnościowy gabinetu kosmetycznego na drukowanych kartach lub na wersję digitalową, w dedykowanych dla branży kosmetycznej aplikacjach. Wiele salonów kosmetycznych decyduje się na skorzystanie z tej drugiej opcji – młodsze pokolenia klientów zdecydowanie uważają tę opcję za przystępniejszą.GRAFIKA z Booksy jako przykładem takiego rozwiązania
- Zbudowanie relacji z lokalną społecznością:
- Udział w lokalnych wydarzeniach: Sponsorowanie lub udział w lokalnych wydarzeniach, targach zdrowia i urody, może pomóc w nawiązaniu kontaktów z potencjalnymi klientami.
- Współpraca z innymi lokalnymi firmami: Możesz nawiązać współpracę z pobliskimi firmami, np. siłowniami, studiami fitness czy butikami, oferując wzajemne rabaty dla klientów.
- Strona internetowa salonu kosmetycznego:
- Łatwy dostęp do rezerwacji online: Ułatwienie klientom rezerwacji wizyt online oraz przedstawienie oferty, cennika i zdjęć wnętrza salonu może zwiększyć liczbę rezerwacji.
- Blog i porady: Publikowanie porad dotyczących pielęgnacji skóry czy włosów może przyciągnąć osoby zainteresowane kosmetyką. Kluczowe znaczenie ma regularne podejście do prowadzenia sociali. Własny biznes to nie tylko stawianie na wysokiej jakości zabiegi kosmetyczne, lecz także mozolna „praca u podstaw” po godzinach.
- System poleceń gabinetu kosmetycznego:
- Oferowanie zniżek lub bonusów dla klientów, którzy polecą salon znajomym, może zwiększyć liczbę nowych klientów.
- Wysoka jakość usług i obsługi w gabinecie kosmetycznym:
- Szczęśliwi klienci to najlepsza reklama. Otwarcie własnego salonu kosmetycznego to ciągła walka o nowych i zadowolonych klientów. Zapewnij profesjonalną obsługę i dbaj o każdy detal, aby klienci chcieli wracać i polecać salon innym. Tym bardziej, jeśli prowadzisz mały salon kosmetyczny, a konkurencja (którą sprawdziłeś przed rozpoczęciem działalności 🙂 nie śpi.
Jak otworzyć salon kosmetyczny: podsumowanie
Własny gabinet kosmetyczny to marzenie wielu przyszłych przedsiębiorców. Aby jednak móc otworzyć salon kosmetyczny w domu lub w innym lokalu, należy podjąć wiele wysiłku i zasilić go odpowiednim budżetem.
Skąd jednak pozyskać środki na własny salon kosmetyczny, a w zasadzie na jego rozwój? Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pożyczki POSCASH. Jeśli, mimo dbałości o finanse, planujesz wkrótce zainwestować większe środki w rozwój swojego biznesu, Wealthon POSCASH może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Jest to pierwsza w Polsce pożyczka, w której zdolność kredytowa firmy oceniana jest na podstawie dziennych obrotów z terminala płatniczego. Spłata jest wygodna, ponieważ wysokość dziennej raty dostosowuje się do możliwości przedsiębiorstwa. Spłata to określony procent (5, 10, 15 lub 20%) od dziennego utargu. Przyznajemy kwoty sięgające nawet 500 000, a z taką sumą rozwiniesz każdy salon kosmetyczny!
Podsumowując, prowadzenie salonu kosmetycznego (a właściwie prowadzenie działalności gospodarczej jako takiej) jest gratyfikującym, ale i trudnym zajęciem. Marzysz o założeniu salonu kosmetycznego czy ogólniej o założeniu firmy? W Wealthon mocno trzymamy za Ciebie kciuki i zawsze chętnie pomożemy z finansowaniem!