Jeśli chcesz otworzyć nową lub odmienić istniejącą firmę to potrzebny Ci dobry plan. A ponieważ chodzi o biznes – musisz napisać biznes plan. Nie jesteś przekonany czy profesjonalny biznesplan jest Ci, na pewno potrzebny i nie wiesz od czego zacząć? W tym artykule krok po kroku omówimy, jak go napisać.
Ponadto poruszymy takie tematy jak rachunek zysków i strat, opracowanie dobrej strategii marketingowej, plan finansowy oraz wiele innych ważnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej. Ogólny cel opracowania biznesplanu to sprawdzenie, czy Twoja firma ma szansę utrzymania się na rynku.
Jak napisać biznesplan?
Nie ma jednego, określonego wzorca, który określa jak napisać biznesplan. Jest to kompleksowy dokument, który określa cele naszej firmy, analizę konkurencji i wiele innych aspektów. Może pomóc w sprawdzeniu, czy dany biznes ma w ogóle szanse powodzenia. Może on także, już na etapie planowania pomóc wyłapać mocne i słabe strony przedsięwzięcia, określić rynek docelowy, a także potrzebne nakłady inwestycyjne.
Aby dobrze napisać biznesplan należy zacząć od ogólnego opisu, czym ma się zajmować dane przedsięwzięcie biznesowe. Tak, aby już na początku było wiadomo jaka jest charakterystyka przedsiębiorstwa. Dobrze napisany opis może zdziałać cuda, a nawet przyciągnąć potencjalnego inwestora. Streszczenie biznesplanu powinno znajdować się na początku dokumentu i zachęcić czytającego do zagłębienia się w dalsze szczegóły.
Co jest najważniejszym zadaniem biznesplanu?
Głównym zadaniem biznesplanu jest określenie jakie zagrożenia niesie za sobą dana charakterystyka przedsiębiorstwa. Na etapie planowania możemy wyłapać czyhające na rynku zagrożenia, co już na początku może dać nam przewagę konkurencyjną.
Ważnym elementem biznes planu jest poddanie naszego pomysłu analizie finansowej, analiza konkurencji oraz określenie dobrej strategii.
Jakie elementy ma biznesplan?
Na początku opisz dokładnie planowane produkty i usługi, które będzie sprzedawać Twoje przedsiębiorstwo. Zaplanuj politykę cenową, czyli to jak będziesz ustalał ceny produktu, czy i kiedy wprowadzisz rabaty, czy planujesz benefity dla stałych klientów etc.
Przedstaw strukturę organizacyjną swojej firmy. Zastanów się czy będziesz robić wszystko samemu, czy planujesz zatrudnić do tego pracowników. Jeśli nie chcesz zatrudniać pracownika, to może potrzebujesz korzystać z zewnętrznych usługodawców, takich jak na przykład biura księgowe?
Przedstaw plan operacyjny dotyczący codziennej działalności firmy, w tym produkcji, dostaw, obsługi klienta itp. Określ również wymagane zasoby, takie jak personel, sprzęt i materiały
Analiza SWOT
Analiza SWOT to narzędzie strategiczne wykorzystywane przez przedsiębiorstwa do oceny ich wewnętrznych mocnych i słabych stron oraz zewnętrznych szans i zagrożeń. Akronim SWOT pochodzi od pierwszych liter słów Strengths (Mocne strony), Weaknesses (Słabe strony), Opportunities (Szanse) i Threats (Zagrożenia).
Przeprowadź analizę SWOT, aby zidentyfikować mocne strony i słabe punkty Twojego biznesu, jak również szanse i zagrożenia na rynku.
Analiza SWOT pomaga firmom zrozumieć swoje pozycje na rynku, identyfikować obszary, w których są silne i słabe, oraz oceniać otoczenie zewnętrzne, w którym działają. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą lepiej wykorzystać swoje atuty, minimalizować ryzyko i lepiej dostosować się do zmian na rynku. Analiza SWOT jest często wykorzystywana jako punkt wyjścia do opracowywania strategii biznesowej i podejmowania decyzji strategicznych.
Plan sprzedaży i analiza finansowa
W biznes planie bardzo ważne są dane finansowe. Stworzenie realnego planu inwestycyjnego oraz planu finansowego, który będzie integralną częścią dokumentu jest bardzo ważne.
Plan finansowy to element biznesplanu, który skupia się na prognozach finansowych dotyczących działalności przedsiębiorstwa na określony okres czasu, zwykle na 3-5 lat. Jest to szczegółowy dokument, który obejmuje szereg danych liczbowych i wskaźników, służących do oceny opłacalności i stabilności finansowej firmy. Ten dokument zawiera zwykle następujące elementy: Przychody, Koszty, plan na przepływy pieniężne, Bilans i analiza wskaźnikowa. Powinien również zawierać takie elementy jak: źródła finansowania działalności, stopę zwrotu zainwestowanego kapitału, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych, analizę możliwości rynkowych, prognozy finansowe, przewidywane zyski i wiele innych.
Plan finansowy jest niezbędnym narzędziem zarządczym, które pomaga przedsiębiorcom podejmować świadome decyzje finansowe, monitorować wyniki działalności oraz planować przyszłe inwestycje i rozwój firmy. Ważne jest regularne aktualizowanie planu finansowego wraz z postępami działalności i zmianami na rynku, aby zapewnić jego aktualność i skuteczność.
W planie finansowym trzeba uwzględnić także ilość posiadanych zasobów, a także elementy polityki płacowej zatrudnianych pracowników. Potrzebna jest również wiedza o ty, jak kontrolować wydatki firmy.
Poproś o pomoc eksperta
Jeżeli nie czujesz się na siłach samodzielnie tworzyć takich obliczeń, to podstawową analizą finansową może opracować profesjonalista. Plan finansowy powinien skupić się na określeniu sposobu generowania zysków, bo przecież to jest głównym celem dobrze prosperującego przedsiębiorstwa.
Po sporządzeniu ramowego planu zastanów się, które części biznesplanu chcesz opracować samodzielnie, a do jakich tematów potrzebujesz pomocy ekspertów.
Opracowanie strategii marketingowej
Strategia marketingowa to bardzo ważna kwestia dla każdego przedsiębiorstwa. Trzeba ją także przedstawić swoim potencjalnym inwestorom. Odpowiednie strategie marketingowe znajdują najefektywniejsze metody dotarcia do potencjalnych klientów. Dlatego pisząc biznesplan nie możemy o tym ważnym aspekcie zapomnieć.
Rozpoczęcie działalności wiąże się z potrzebą znalezienia odpowiedniej grupy odbiorców towarów i usług, a także odpowiednich rynków zbytu. Trzeba zacząć od pytania, jakie problemy konsumentów ma rozwiązywać nasz produkt czy usługa.
Analiza rynku
Budowanie odpowiedniego marketingu należy zacząć od analizy rynku, a także stworzenie profilu swojego „idealnego” klienta. Charakterystyka klienta powinna być opracowana jak najbardziej szczegółowo ze szczególnym uwzględnieniem korzyści, jakie będzie czerpał nasz klient poprzez korzystanie z naszych produktów i usług. Warto się do tego dobrze przyłożyć. Należy dokładnie określić jego cechy: wykształcenie, zainteresowania, płeć, miejsce zamieszkania etc.
Analizy marketingowe to jedne z najważniejszych części biznesplanu. Powinna się w nich znaleźć informacja dotycząca konkurencji, a także zweryfikowana, szacunkowa liczba potencjalnych klientów. Te działania mają na celu przedstawienie otoczenia w jakim przyjdzie działać naszej firmie i jak powinna być dopasowana do tego charakterystyka produktu.
Pamiętaj również o wybraniu odpowiednich kanałów reklamy produktu, która pozwoli Ci się przebić i wyróżnić na tle konkurencji. Pamiętaj o powiedzeniu „reklama dźwignią handlu” to będzie dźwignia Twojego biznesu.
Weź pod uwagę upodobania swojego klienta idealnego. Skąd czerpie on inspiracje do zakupów? Gdzie szuka informacji o usługach? Czy będą to uliczne bilbordy, czy może też reklama w internecie?
Strona internetowa i kanały Social Media
W dzisiejszych czasach biznes, którego nie ma w internecie, to biznes z małą szansą na powodzenie. Twój plan powinien obejmować budżet na stworzenie strony internetowej oraz kanałów w Social Media.
Facebook, Instagram, czy może Tik tok? Pamiętaj, że Twoje kanały powinny być dostosowane do grupy odbiorców. Inne osoby czytają treści na Facebooku, a inne korzystają, np z Tiktoka. Więcej informacji o różnych kanałach SM w Polsce znajdziesz tutaj.
Założenie Konta na Facebooku i Instagramie to nie wszystko. Trzeba jeszcze mieć strategię działania i tak zwany content, czyli grafiki, zdjęcia i filmy które będziesz tam umieszczał. Najłatwiej ( i najtaniej 😉 na początku jest tworzyć taki content samemu. To Ty czujesz najlepiej swoją firmę i wiesz jak dotrzeć do swoich odbiorców.
Aby jednak to robić należy posiadać poczucie estetyki, umiejętność robienia grafik/zdjęć, kręcenia filmów no i oczywiście odpowiednie narzędzia do tego. Zastanów się, jak ma to wyglądać u Ciebie i przeznacz na te sprawy odpowiedni budżet w swoim biznes planie.
Jak przyciągnąć potencjalnych inwestorów?
Potencjalni inwestorzy z pewnością przyłożą dużą wagę do stworzonego przez Ciebie biznes planu. Szczególną uwagę zwrócą na streszczenie przedsięwzięcia oraz „realność” stworzonego rachunku zysków i strat.
Mogą również zapytać o Twoje doświadczenie zawodowe, które przyda się w prowadzeniu biznesu, a także sprawdzić, czy jesteś w stanie przygotować rzetelne sprawozdania finansowe lub planujesz zatrudnić do tego odpowiednich ludzi.
Dodatkowo powinieneś zastanowić się nad formą prawną swojego przedsięwzięcia, na przykład czy ma to być jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka. Założenie działalności gospodarczej jest dużo prostsze, ale pamiętaj że potencjalni inwestorzy chętniej zainwestują w spółkę niż jdg. Poczytaj więcej o zaletach Spółki i JDG tutaj.
Najważniejszą rzeczą jest chyba to, aby zarówno przedsiębiorca jak i potencjalny inwestor mieli podobny obraz planowanego przedsiębiorstwa. Pozwoli to uniknąć sporów w przyszłości, które mogą wpłynąć na sukces przedsiębiorstwa.
Dlaczego należy tworzyć biznesplan
Własny biznes to marzenie wielu, ale zwłaszcza na początku może być trudny do prowadzenia, zwłaszcza jeśli nie masz w tym temacie za wiele doświadczenia. Z prowadzeniem działalności gospodarczej wiąże się dużo obowiązków, z których wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Decyzje biznesowe, które będziesz podejmować będą zbliżać Cię lub oddalać od osiągnięcia sukcesu.
Biznesplan przyda przyda się także do określenia, czy może rozpoczynanie danego przedsięwzięcia nie ma większego sensu. Szczegółowe analizy mogą wpłynąć na decyzję o zaniechaniu działalności zanim jeszcze ona powstanie. Pozwoli to uniknąć dużych strat finansowych, do jakich może prowadzić otwieranie źle zaplanowanego biznesu.
Podsumowując można a nawet trzeba pisać biznesplan. Pozwoli nam on ulepszyć naszą przyszłą firmę jeszcze na etapie planowania, a także będzie to dla nas stały punkt odniesienia, do którego można zawsze wrócić w razie biznesowych wątpliwości. Pisanie biznesplanu wymaga czasu, dokładności i analizy. To dokument, który będzie służył jako mapa drogowa dla Twojego biznesu, pomagając Ci podejmować świadome decyzje i osiągać cele. Nie wahaj się zasięgnąć porady ekspertów, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie finansowe czy prawne. Solidny biznesplan może być kluczowy dla sukcesu Twojej firmy.
Masz już firmę lub planujesz niedługo otworzyć własne przedsiębiorstwo? Wealthon od lat działa na polskim rynku finansowym i wspiera przedsiębiorców w działaniu. W swojej ofercie mamy szeroki zakres usług i wsparcia dla przedsiębiorców. Skontaktuj się z nami i zobacz jak możemy Ci pomóc.