Na co dzień korzystamy z bankowości internetowej, kart płatniczych, zbliżeniowych, płatności online i płatności mobilnych. A czym jest dla nas bezpieczeństwo płatności cyfrowych i jaką wagę do niego przykładamy? Warto zdawać sobie sprawę z istniejących zagrożeń i zastosować się do najnowszych standardów bezpieczeństwa. Sprawdźmy więc, jak bez szkód dla naszego portfela zadbać o bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych?
Bezpieczeństwo płatności cyfrowych w bankowości elektronicznej – chroń konto bankowe
Bankowość internetowa jest wygodna, ale generuje także potencjalne zagrożenia. W większości banków głównymi zaleceniami jest regularna aktualizacja haseł oraz korzystanie z bezpiecznych połączeń. Unikajmy logowania się na publicznych urządzeniach i upewnijmy się, że korzystamy z bezpiecznych sieci Wi-Fi. Warto również świadomie korzystać z funkcji monitorowania transakcji dostępnych w aplikacji mobilnej bankowej. Po każdej sesji pamiętaj, żeby wylogować się z konta. Zwracaj też uwagę na komunikaty ostrzegawcze, które wysyła Twój bank. Nie daj się nabrać na telefony od osób, które podają się za pracownika banku i proszą o podanie danych autoryzacyjnych. Tak samo czujny bądź na SMS-y zawierające linki. Kliknięcie w nie, może wiele kosztować.
Często podejrzane wiadomości przychodzą od osób, które znamy. Poinformuj je o tym. Ich telefon/komputer prawdopodobnie padł ofiarą oszustów, a one same są tego nieświadome. Możesz w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów wykradających dane.
Karty płatnicze – bezpieczeństwo w Twoim portfelu
Aby korzystać bezpiecznie z karty płatniczej w Internecie, unikajmy udostępniania danych w niezaufanych miejscach, takich jak publiczne Wi-Fi czy wątpliwe strony internetowe. Regularnie monitorujmy historię transakcji. Łatwo ją kontrolować za pomocą aplikacji bankowej. Będąc na bieżąco z przychodami i wydatkami, szybciej zauważyć ewentualne nieprawidłowości.
Płatności mobilne w Twoim smartfonie
To nowoczesne rozwiązania w dziedzinie bezpiecznych transakcji. Coraz chętniej korzystamy z płatności zbliżeniowych. Te na niższe kwoty nie wymagają wpisywania PIN-u. Kartę płatniczą, również taką z limitem kredytowym jak Wealthon WALLET, możemy podpiąć do wirtualnego portfela. Aby korzystać bezpiecznie z Apple Pay czy Google Pay, musimy przede wszystkim zadbać o zabezpieczenia naszego smartfona. Regularne aktualizacje systemu operacyjnego oraz korzystanie z blokady hasłem czy odcisku palca, to podstawowe elementy, o które trzeba zadbać. Jeśli nie jesteś przekonany do tej formy, możesz wyłączyć opcję zbliżeniową.
Bezpieczeństwo płatności cyfrowych online – co mówią dane?
Sklepy internetowe stają się głównym miejscem naszych transakcji. Według raportu „E-commerce w Polsce 2022” odsetek internautów, którzy twierdzą, że kupują online, wynosi obecnie 77%. Co ciekawe więcej osób korzysta ze stron polskich (75%).
Jak bezpiecznie robić zakupy online?
Aby bezpiecznie dokonywać płatności kartą czy przelewów, musimy mieć pewność, że korzystamy z zaufanych sklepów.
- Sprawdźmy, czy strona internetowa posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa (adres strony powinien zaczynać się od https://). Fałszywe sklepy internetowe dbają o to, aby ich witryny nie wzbudzały podejrzeń. Często wysyłają też wiadomości e-mail, oferując atrakcyjne pseudo – promocje. Takie działania to phishing.
- Zwróć uwagę na adres strony internetowej. Jeśli zawiera literówki, dziwne znaki lub litery z obcych alfabetów, powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Kieruj się zasadą – nie masz pewności, co do danej strony, nie kupuj na niej.
- Jeśli robisz w danym sklepie zakupy po raz pierwszy, sprawdź opinię innych użytkowników przed dokonaniem zakupu.
- Pamiętaj o popularnych metodach cyberataków – przeczytaj jak się przed nimi ustrzec.
Bramki płatnicze – droga do bezpiecznych płatności?
Bramki płatnicze w sklepach internetowych umożliwiają:
- płatności kartą
- szybkie przelewy (pay-by-link)
- płatności BLIK
- płatności Apple Pay, Google Pay
- skorzystanie z systemy Buy now, pay later
- płatności mobilne
Korzystanie z zaufanych bramek płatniczych minimalizuje ryzyko kradzieży danych, bo transakcje elektroniczne są zabezpieczone protokołami szyfrowania. Uważajmy na fałszywe bramki internetowe, które łudząco mogą przypominać te prawdziwe. Wpisując dane logowania, narażamy się na wykradnięcie ich przez oszustów.
Silne hasła chronią bankowość internetową
Pierwszą linią obrony przed atakami hakerskimi jest oprogramowanie antywirusowe. A co możesz zrobić Ty? Ustaw silne hasła, które są regularnie zmieniane. Dodatkowo, unikajmy korzystania z tych samych haseł do różnych usług online. Silne hasło to takie, które jest zróżnicowane pod kątem znaków i trudne do odgadnięcia. Zminimalizuje to ryzyko utraty danych (a tym samym Twoich pieniędzy), a każda transakcja zawierana w internecie będzie przebiegała w bezpieczny sposób.
Płatność BLIK: jak bezpiecznie korzystać?
To szybka i wygodna metoda płatności – nie wymaga logowania się do konta, ani używania karty. BLIK to usługa, dzięki której przestępca ma mniejszą szansę na okradzenie Cię niż podczas tradycyjnej procedury wyjmowania gotówki z bankomatu (złodzieje zakładają na bankomaty specjalne nakładki, które kopiują kody PIN). Dzięki BLIK-owi można też bez wkładania karty do maszyny, wypłacić pieniądze.
Transakcje z użyciem BLIK wymagają jednak pewnych środków ostrożności. Pamiętaj! Nigdy nie udostępniaj kodów autoryzacyjnych, regularne sprawdzaj historię transakcji oraz korzystaj z tej formy płatności jedynie w zaufanym sklepie internetowym. Płatności kartą, chociaż są najstarszą i wydają się najbardziej „pracochłonną” formą płatności, dają szansę na chargeback (obciążenie zwrotne). Przy użyciu BLIK nie ma takiej możliwości.
Zadbaj o bezpieczeństwo swojego sprzętu
Jak laptop, smartfon lub tablet mogą ulec zainfekowaniu? Chociażby wtedy, kiedy instalujesz oprogramowanie z niezaufanych źródeł. Takie programy, mogą wykraść dane. Pamiętaj też, aby nie klikać w podejrzane linki, wiadomości od nieznajomych oraz zainstaluj oprogramowanie antywirusowe.
O bezpieczeństwo płatności cyfrowych dba też aktywna weryfikacja dwuetapowa. Polega ona na użyciu dwóch zabezpieczeń. Poza podaniem loginu i hasła, w drugim etapie wprowadzamy kod (wysłany np. SMS-em) lub odcisk palca.
Gdzie zgłosić podejrzane strony i wiadomości?
- Jeśli bramka internetowa, strona internetowa, link lub SMS budzą Twoje wątpliwości, możesz zgłosić je do CERT Polska.
- Pamiętaj również o zgłoszeniu w swoim banku kradzieży telefonu, jeśli była na nim włączona funkcja płatności kartą. Bank zastrzeże lub zablokuje karty płatnicze, powiązane z urządzeniem.
Bezpieczeństwie płatności cyfrowych – podziel się poradami
Mając świadomość zagrożeń i wiedzę, jak im przeciwdziałać, możemy śmiało korzystać z nowoczesnych technologii finansowych. Płacenie za pomocą wirtualnych portfeli (płatności zbliżeniowe), płatności internetowe mobilne, płatności bezgotówkowe zapewniają szybkość i wygodę transakcji. Dbajmy bezpieczeństwo płatności cyfrowych. Pamiętajmy o regularnym aktualizowaniu haseł, monitorowaniu historii transakcji oraz stosowaniu się do zasad bezpiecznego korzystania z usług online. A wiedzę, którą uzyskałeś przekaż dalej!