grey background
Wealthon logo

Pułapki kredytowe i jak się przed nimi ustrzec?

Banki oraz inne instytucje finansowe znają wiele sposobów, aby zarobić na swoich klientach. W celu maksymalizacji zysków zastawiają tak zwane pułapki kredytowe. Nieważne, czy nagle potrzebujesz gotówki, czy też planujesz zakup mieszkania. Warto mieć świadomość tych zabiegów i wynikających z nich dodatkowych kosztów finansowania.

Pułapki kredytowe i jak się przed nimi ustrzec?

Rolowanie chwilówek 

Miałeś nagłą potrzebę i wziąłeś szybką pożyczkę, tak zwaną “chwilówkę”. Niestety nie przewidziałeś dodatkowych wydatków, przez które nie możesz jej spłacić…

Większość firm pożyczkowych oferuje wydłużenie terminu spłaty pożyczki - tak zwane rolowanie chwilówek. Oczywiście nie za darmo. Takie przesunięcie terminu spłaty wiąże się z podniesieniem kosztów pożyczki i może sprawić że będziesz musiał oddać dużo więcej niż wynikało z początkowej umowy. 

Na tego typu pułapki kredytowe nacinają się często zdesperowani konsumenci zaciągający zobowiązanie, którego nie mogą oddać. W efekcie ich zadłużenie rośnie, a instytucje na tym zarabiają.  

Refinansowanie pożyczki 

Innym sposobem na odroczenie spłaty kredytu jest refinansowanie pożyczki. Polega ono na zaciągnięciu zobowiązania u innego pożyczkodawcy w celu spłacenia tego pierwszego.

Przykładowo zaciągasz pożyczkę w firmie A. Nie masz środków na spłatę,  więc firma A zamiast rolowania proponuje Ci refinansowanie w zaprzyjaźnionej firmie B. Firma B spłaca Twoje zobowiązanie w firmie A, oczywiście pobierając za to prowizje. Twój dług urósł, teraz jesteś winny odpowiednio powiększoną kwotę firmie B. 

Warto mieć świadomość, że najnowsza ustawa antylichwiarska narzuca ograniczenia w naliczaniu kosztów przedłużania spłaty kredytu. Niektóre firmy próbują to obejść proponując właśnie refinansowanie w “zaprzyjaźnionej firmie” która często okazuje się spółką z tej samej grupy kapitałowej. Pożyczkodawca z powodu ustawowego ograniczenia nie może naliczać opłat za przedłużania terminu spłaty. Dlatego proponuje refinansowanie, które oczywiście również swoje kosztuje. 

Marża, a prowizja 

Reklamy pożyczek bankowych kuszą klientów niskim oprocentowaniem lub niską prowizją.

Warto zdawać sobie sprawę, że prawie zawsze: 

niska marża = wysoka prowizja, a niska prowizja = wysoka marża. 

Dlatego należy dokładnie wczytywać się w warunki kredytowe danej oferty i nie sugerować wyłącznie hasłami reklamowymi. Prawdopodobnie za pożyczkę i tak swoje zapłacimy, trzeba tylko wiedzieć, co nam się bardziej opłaca. 

Przykładowo, jeżeli planujesz szybko spłacić swoje zobowiązanie to nie jest dla Ciebie korzystne płacenie wysokiej prowizji za niską marżę. Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację, albo poradzić się eksperta. 

Cross selling 

Zgodnie z prawem bank nie może uzależniać pozytywnej decyzji kredytowej od tego, czy klient założy w nim konto lub zdecyduje się na kartę kredytową. W praktyce jednak banki sprytnie “zachęcają” do otworzenia rachunku lub wykupienia innych produktów (na przykład ubezpieczenia) w zamian za nieznaczne obniżenie marży lub prowizji. Warto mieć świadomość takiego procederu i na spokojnie rozważyć czy takie produkty są nam rzeczywiście potrzebne. 

 Na rynku znajdziemy wiele ofert finansowania, które będą kusić nas obietnicą szybkiej gotówki lub niskich kosztów. Warto uważać więc, na pułapki kredytowe i decydując się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego nie reagować pod wpływem emocji, czy stresu. Należy spokojnie przeanalizować swoją sytuację, koszty kredytu, a przede wszystkim realne możliwości spłacania rat. 

W Wealthon stosujemy proste zasady finansowania przedsiębiorstw, które nasi doradcy jasno komunikują swoim klientom. Brak opłat dodatkowych i przejrzysta umowa, bez ukrytych kosztów to nasze główne zalety. Potrzebujesz bezpiecznego finansowania dla swojej firmy? Wypełnij nasz wniosek online.