grey background
Wealthon logo

Jak sprawdzić czy firma jest zadłużona? 5 kroków do prawdy!

Biznesu z założenia nie da się robić w pojedynkę. Rozpoczynając współpracę z kontrahentem warto zrobić rekonesans czy tzw. ‘due diligence’ (przebadanie danego przedsiębiorstwa). Pozwala to wcześnie poznać z kim będzie się miało do czynienia. Rzetelne zweryfikowanie sytuacji potencjalnego partnera może w przyszłości oszczędzić wielu problemów. Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się jak sprawdzić czy firma jest zadłużona! 

Jak sprawdzić czy firma jest zadłużona? 5 kroków do prawdy!

Jak sprawdzić czy firma jest zadłużona?

Biznesu z założenia nie da się robić w pojedynkę. Rozpoczynając współpracę z kontrahentem warto zrobić rekonesans czy tzw. ‘due diligence’ (przebadanie danego przedsiębiorstwa). Pozwala to wcześnie poznać z kim będzie się miało do czynienia. Rzetelne zweryfikowanie sytuacji potencjalnego partnera może w przyszłości oszczędzić wielu problemów. Poznaj 5 kroków do prawdy i dowiedz się, czy firma jest zadłużona! 

 

1. krok: szczera rozmowa 

Jak sprawdzić czy firma jest zadłużona? Najłatwiejszym i najtańszym sposobem na budowanie dobrej relacji z partnerem jest otwarta rozmowa o sytuacji firmy. Sprawdzenie kondycji lub zadłużenia firmy obecnie nie stanowi problemu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest po prostu gra w otwarte karty. Natomiast, jeśli już na początku wyczujesz, że potencjalny partner nie jest z Tobą szczery będzie to informacja, od której należy uzależniać interesy w przyszłości. Niepewne zagrania są też sygnałem, że dokładniejsza analiza firmy jest wymagana. To prowadzi też do drugiego kroku weryfikacji czy firma jest zadłużona.

 

2. krok: weryfikacja w internecie

Internet to kopalnia wiedzy, a informacji, które raz tam trafią ciężko się później pozbyć. Wykorzystaj to na swoją korzyść! Zweryfikuj profile potencjalnego partnera na Google’u i na Facebook’u. Jeżeli kontrahent ma na swoim koncie niesprawiedliwe praktyki to na pewno uda Ci się znaleźć niepochlebne recenzje. Alternatywnie, opinii o firmie można także szukać na forach branżowych. Zazwyczaj, gdy firma nie dotrzymuje terminów, lecz dalej aktywnie prowadzi działalność, to w Internecie znajdzie się ostrzeżenie. 

 

3. krok: darmowa weryfikacja kondycji finansowej w KRS

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości jest możliwość bezpłatnego pobrania sprawozdania finansowego spółek wpisanych do KRS. Taki raport pozwala na realną ocenę kondycji finansowej potencjalnego partnera biznesowego. Nie pokazuje, co prawda, faktycznych długów, ale wskazuje szanse na realizację zaciągniętych zobowiązań.

By uzyskać wgląd do tych dokumentów wystarczy podać powszechnie dostępny nr KRS kontrahenta. Wyszukiwarka pozwoli na przeglądanie rocznych sprawozdań finansowych spółki, bilansu, rachunku zysków i strat oraz przepływów pieniężnych. Jednakże ten sposób sprawdzenia zadłużenia firmy nie zadziała, jeśli firma to jednoosobowa działalność gospodarcza.

 

4. krok: generowanie raportu BIG o stanie zadłużenia firmy

Najpewniejszym sposobem na sprawdzenie czy firma ma długi jest weryfikacja potencjalnego partnera w Biurze Informacji Gospodarczej (BIG). Usługa ta jest płatna, lecz nie są to wysokie koszta. Raport o bieżącym stanie zobowiązań oraz ogólnej kondycji finansowej kontrahenta to ok. kilkadziesiąt złotych.

BIG pozwala przedsiębiorcom uzyskać informacje o firmach. Natomiast konsumentom pozwala pozyskać informacje o przedsiębiorcach oraz o sobie samym. Na polskim rynku funkcjonuje wiele Biur Informacji Gospodarczych, m.in. Krajowy Rejestr Długów BIG SA, BIG InfoMonitor, Rejestr Dłużników ERIF BIG SA, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

BIG jest rzetelnym źródłem do sprawdzenia zadłużenia firmy, a informacje tam podawane są raczej niezaprzeczalne. Użytkownik otrzymuje informację o wysokości zadłużenia podmiotu oraz o tym przez kogo został wpisany do systemu. To pozwala na określenie charakteru zadłużenia, np. zaleganie z kredytem bankowym lub z alimentami.

 

5. krok: przedstawienie dokumentów o niezaleganiu z ZUS i US 

Ostatecznym krokiem w sprawdzeniu zadłużenia firmy może być prośba o zaświadczenia od Urzędu Skarbowego lub z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS i US mogą wystawiać wiele dokumentów, np. poświadczających o niezaleganiu ze składkami, podatkami czy ubezpieczeniem. Mimo, iż nie są to powszechne dokumenty, gdy ważą się losy potencjalnej współpracy, kontrahent powinien przedstawić stosowne zaświadczenia.

Najczęściej problemy z niedotrzymywaniem terminów zaczynają się od zaległości w regulowaniu należności publicznoprawnych. W związku z tym zaświadczenia z ZUS czy US mogą być dobrym tropem, by zorientować się w sytuacji gospodarczej firmy.

Dla firm, którym nie udało się uniknąć zadłużenia w tych instytucjach powstają rozwiązania finansowe, które ratują z tarapatów. Jedną z takich firm jest Wealthon, który oferuje pożyczkę pomostową na spłatę zadłużenia względem ZUS czy US. Jeżeli firma chce uchronić się od spirali zadłużenia to takie finansowanie może w szybkim czasie rozwiązać jej problemy finansowe.

Podsumowanie: jak sprawdzić czy firma jest zadłużona?

W biznesie nigdy nie można być niczego pewnym. Aktualnie ponad 50% przedsiębiorców ma problemy z terminowymi płatnościami. Dlatego tak ważne jest, by rzetelnie sprawdzać potencjalnych kontrahentów. Weryfikacji kondycji finansowej partnerów nie można bagatelizować, by w ostatecznym rozrachunku samemu nie stracić. Natomiast, gdy własna firma wpadnie w spiralę zadłużenia to należy szybko działać, by wrócić na dobre tory. W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem jest pożyczka pomostowa, np. od @wealthon, która pozwala uwolnić się od długów w ZUS i US. Dbałość o kondycję finansową firmy pozwala na długotrwałe relacje z partnerami, a co za tym idzie na stabilny rozwój firmy. Zrób dobry ruch w biznesie i złóż wniosek online.