grey background
Wealthon logo

Jak budować stabilny biznes?

Własny interes to niesamowita podróż w nieznane. Przedsiębiorcy muszą się liczyć zarówno z ogromnym ryzykiem, jak i wielką satysfakcją. Jak działać, aby firma się rozwijała, a przygoda nie zakończyła się zbyt wcześnie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie czynniki wzrostu oraz przeciwności losu należy wziąć pod uwagę, aby biznes był odporny na kryzys i stale przynosił dochody. 

Jak budować stabilny biznes?

Na polskim rynku królują Małe i Średnie Przedsiębiorstwa, a najliczniejszą (98%) wśród nich grupą są mikrofirmy (PARP). Takie statystyki zdecydowanie cieszą, ale też nie dziwią, bo powodów, dla których warto prowadzić własny biznes nie brakuje. 

Co ciekawe, niezależnie od sytuacji gospodarczo-ekonomicznej liczba nowych firm stale rośnie. Jak widać polski duch ma to do siebie, że przedsiębiorcy nie bacząc na przeciwności losu, decydują się stawiać pierwsze kroki w biznesie. A niewątpliwym jest fakt, że utrzymanie przedsiębiorstwa na samym początku jest zarówno tak wymagające, jak godne podziwu. 

Własny interes to niesamowita podróż w nieznane, lecz by na naszej drodze pojawiały się tylko kolejne ekscytujące wyzwania, należy wziąć pod uwagę różne przeciwności losu, które możemy napotkać. Według najnowszych raportów, już co trzecia firma nie jest w stanie przetrwać pierwszego roku, a eksperci ostrzegają, że to dopiero trzeci rok działalności jest kluczowy dla przyszłości firmy. Dodatkowo, niektóre branże charakteryzują się większym ryzykiem i przeżywalnością od innych. 

Prężnie rozwijająca się firma jest w Twoim zasięgu, jeśli tylko zastosujesz się do poniższych wskazówek. 

Dlaczego własny biznes?

Każdy z nas kieruje się innym powodem przy zakładaniu własnej firmy. Jedni to urodzeni przedsiębiorcy, którzy sprawnie wcielają pomysły w życie. Inni znajdują lukę na rynku, której aż żal nie zagospodarować. Natomiast są też tacy, którzy interes odziedziczyli lub kierują się głównie potrzebą niezależności, decyzyjności oraz większymi zarobkami. 

Niezależnie od tego, co zmotywowało Cię do założenia swojego interesu, przed Tobą masa zalet z tego płynących. Przede wszystkim możesz w końcu pracować na własny rachunek, łącząc pasję z działalnością zarobkową. Co więcej, sam jesteś odpowiedzialny za finanse firmy oraz dobór współpracowników. 

Pomimo tego, że zalet prowadzenia własnego biznesu nie brakuje, to trzeba zachować jednak trzeźwy umysł i mieć świadomość, że rzeczywistość “bycia na swoim” nie zawsze jest kolorowa. 

Własny interes to także odpowiedzialność za ludzi, których zatrudniamy, za projekty, których się podejmujemy i za zobowiązania względem klientów. Właściciele przedsiębiorstw najczęściej pracują ponad etat, ponieważ muszą zapewnić firmie ciągłość przychodów i stałe działania. Własny biznes to także masa pracy biurowej i administracyjnej, o której nie można zapomnieć, by nie narobić sobie problemów względem ZUS i US. Przedsiębiorców nie dotyczą także żadne z przywilejów typu płatny urlop, odprawa, okres wypowiedzenia. 

Można więc się zastanawiać czy posiadanie własnej firmy się opłaca? Założenie JDG nie wiąże się z opłatami administracyjnymi na starcie, natomiast będziemy musieli ponieść istotne koszty tj. wynajem lokalu, zatrudnienie współpracowników, zakup sprzętu czy zatowarowanie. Często właśnie na samym początku koszty prowadzenia działalności mogą być przytłaczające, lecz dodatkowa gotówka pozwala na odciążenie konta od ciągłych wydatków i dodaje energii do działania.  

Aby przyspieszyć rozwój firmy, możemy rozważyć wniosek o pieniądze na dowolny cel. Wealthon oferuje finansowanie POSCASH, czyli nawet 200 tysięcy zł dla firm z 6-miesięcznym stażem działalności. Gotówkę można wykorzystać zarówno na zatowarowanie lokalu, bieżące wydatki czy na otwarcie kolejnego punktu. Takie wsparcie może okazać się niezbędne na początku, by nie stracić zapału przedwcześnie. Więcej informacji znajdziesz na wealthon.com/pos-cash 

Branża ma znaczenie!

Bez wątpienia, by założyć udany biznes w obecnych czasach potrzeba determinacji, odwagi oraz dobrego pomysłu. Statystyki pokazują też, że jesteśmy w stanie ocenić, jak poradzi sobie firma w zależności od branży, w której operuje. Najwyższą przeżywalność odnotowują branże: informacyjno - komunikacyjne (78,3%) oraz edukacyjne (75,6%). Natomiast po drugiej stronie spektrum plasuje się sektor gastronomiczny oraz hotelarski, w którym przeżywalność pierwszego roku wynosi niekiedy 59,7%. 

Szczególnie w ciągu ostatnich kilku lat, dane te przybrały jeszcze bardziej wymowne znaczenie. Pandemia COVID-19 nie oszczędziła sektora zakwaterowania, rozrywki czy  gastronomii powodując liczne zamknięcia. Od kilku miesięcy można było odczuć złudne wrażenie, że świat wraca do normalności. Niestety liczne zawirowania na rynku doprowadziły do wysokiej inflacji i rosnących cen życia, a co za tym idzie do podwyższonej wrażliwości konsumentów na ceny. 

Jak przygotować swój biznes na czasy kryzysu?

Eksperci ekonomiczni zalecają zastosowanie kilku kroków, które pozwalają na zabezpieczenie firmy przed negatywnymi skutkami spowolnienia gospodarczego. Przede wszystkim rekomenduje się utrzymywanie oszczędności na poziomie, który pozwoli na przeżycie co najmniej kilku miesięcy. Dodatkowo, ważne jest, by na bieżąco przygotowywać sobie grunt pod pożyczki i stale zwiększać zdolność kredytową. Przy rosnącej inflacji powinniśmy także niższym kosztem kupować produkty w ilościach hurtowych, szczególnie te z wydłużoną datą ważności. Wiadomo, że często łatwiej powiedzieć niż zrobić, a prowadząc biznes nieraz można zatracić się w długofalowym planowaniu. 

Kryzys gospodarczy potrafi wystawić firmę na prawdziwą próbę, a wtedy dodatkowe finansowanie może okazać się niezbędne dla przetrwania. Warto jednak przemyśleć rodzaj wsparcia, by nie przeliczyć się z możliwościami spłaty. Kluczowym jest wybranie pożyczki z elastyczną ratą, która nie opiera się na zmieniających się stopach procentowych. Taki właśnie jest POSCASH, który został stworzony dla wszystkich przedsiębiorców przyjmujących płatności na terminalach. Wystarczy, że firma funkcjonuje co najmniej 6 miesięcy, a właściciel ma 23 lata, aby uzyskać dodatkową gotówkę. 

Kluczowy jest trzeci rok.

Jeśli udało Ci się przekroczyć magiczny próg pierwszego roku, to już odniosłeś ogromny sukces! Lecz to jeszcze nie jest koniec schodów. Okazuje się, że najcięższą próbą jest właśnie trzeci rok działalności, który weryfikuje ostateczne powodzenie biznesu. Trzeci rok to także moment, w którym “szczęście” czy popyt na usługę lub produkt już nie wystarcza, potrzebny jest dobrze przemyślany biznesplan i konsekwencja w działaniu. Na tym etapie najczęściej nawet unijne dotacje czy ulgi podatkowe nie mają już tak znaczącego wpływu jak plan działania. 

Taka sytuacja wynika z kombinacji czynników, które mają kluczowe znaczenie dla przeżywalności. Pierwszy rok działalności to najczęściej duże ambicje, energia do działania oraz własne środki finansowe. Te zasoby jednak są ograniczone, a po pewnym czasie niestety się wyczerpują. Przedsiębiorcy, którzy niewystarczająco wcześnie zadbali o stałą bazę klientów oraz portfolio produktów wtedy zaczynają to mocno odczuwać. Trzeci rok zazwyczaj weryfikuje pomysł na biznes i strategię, a rynek weryfikuje czy nasz pomysł ma rację bytu. 

Na tym etapie kluczowe jest zrozumienie swojego standingu finansowego oraz określenie strategii na najbliższe lata. Platforma Simple.pl analizuje zdolność kredytową oraz oferuje jasne rozwiązania i rekomendacje poprawiające kondycję firmy. Za darmo uzyskujemy także oferty finansowania skrojone na miarę przedsiębiorstwa. Gdy biznes staje przed znakiem zapytania, ważne by zadbać o dobry scoring kredytowy, który otwiera drzwi na nowe możliwości i może uchronić firmę przed zamknięciem. 

Jak działać, by firma rosła w siłę?

Z artykułu dowiedzieliśmy się zarówno o zaletach jak i trudach wynikających z prowadzenia własnej firmy. Jeśli dopiero planujesz założyć własny biznes, to koniecznie napisz biznesplan, który pomoże Ci konsekwentnie realizować swoje założenia i pozwoli stawiać kolejne kroki milowe. Natomiast jeśli prowadzisz już firmę to pamiętaj, że po burzy zawsze wychodzi tęcza, a po okresie intensywnej pracy przychodzi też moment na zbieranie żniw. Aby firma prężnie się rozwijałam, cały czas musisz dbać o rozwój i atrakcyjną ofertę, co wiąże się z nieustającymi  inwestycjami. Pamiętaj jednak, że nie musisz być  z tym sam, a na rynku istnieje wiele firm oferujących wsparcie, zarówno merytoryczne, jak i finansowe. W zależności od sytuacji, w której się znalazłeś możesz szukać doraźnej pomocy lub długotrwałej współpracy w formie partnera biznesowego na dobre i na złe. Nie bój się korzystać z dostępnych rozwiązań, zadzwoń i porozmawiaj z ekspertem  Wealthon o rozwiązaniach dla Twojej branży. Przekonasz się,  że prowadzenie biznesu może być łatwe, gdy u Twego boku stoi pewny partner. Razem możemy więcej.