grey background
Wealthon logo

Dlaczego firmy powinny inwestować w rozwój?

Inwestowanie w rozwój jest kluczowym elementem prowadzenia własnego biznesu. Niestety, jak wynika z badań, zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa niechętnie przeznaczają środki na wprowadzanie ulepszeń. Przedsiębiorcy nie są pewni, jakie obszary powinni rozwijać, obawiają się także, że inwestycja im się nie zwróci. 

Które sektory firmy najlepiej rozwijać i jak rozpoznać dobrą inwestycję? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego firmy powinny inwestować w rozwój?

Dlaczego warto inwestować? 

To, że w rozwój firmy należy inwestować nie podlega żadnej wątpliwości. Przedsiębiorstwa, które nie przeznaczają środków na rozwój stoją w miejscu, nie nadążają z potrzebami rynku i są bardzo szybko wyprzedzane przez konkurencję. W obecnym świecie zmiany zachodzą błyskawicznie, a nowoczesny przedsiębiorca musi im dotrzymywać kroku. Zazwyczaj nie da się tego osiągnąć bez inwestowania kapitału, chociażby w szkolenia czy nowoczesne wyposażenie. 

„Firmy, które rosną dzięki rozwojowi i ulepszeniom, nie zginą. Ale kiedy firma przestaje być twórcza, kiedy uważa, że osiągnęła doskonałość i teraz musi tylko produkować – już po niej.“ —  Henry Ford

 

W co warto inwestować? 

Potrzeby każdej firmy się różnią, dlatego decyzja, co do przedmiotu inwestycji powinna zostać podjęta na podstawie analizy danych wewnętrznych, konkurencji, rynku etc. 

Jest jednak kilka obszarów, które stanowią dobry kierunek rozwoju dla prawie każdego przedsiębiorstwa. 

 

Inwestycja w zasoby ludzkie 

Dlaczego warto inwestować w rozwój pracowników? 

Fundamentem każdej firmy są ludzie, ich rozwój jest ważny, a inwestowanie w niego powinno być istotnym elementem strategii nowoczesnej firmy. Pomijanie lub zaniedbanie rozwoju pracowników bardzo często powoduje ich utratę. Dla firm jest to niekorzystne, gdyż ludzie są wartościowym kapitałem.

Pracownik, który wie, że pracodawca inwestuje w jego rozwój czuje się bardziej doceniony i zaangażowany. A zaangażowana osoba lepiej wykonuje swoje

obowiązki. Według badań przeprowadzonych przez LinkedIn, aż 93 % pracowników deklaruje, że zostałoby w poprzedniej firmie, gdyby ta inwestowała w ich rozwój. 

Ponadto, nowe umiejętności są wykorzystywane w pracy, przez co firma, relatywnie niskim kosztem może poszerzyć obszary swoich działań. 

Przykład: 

Chcesz rozpocząć/ulepszyć działania swojej firmy w social mediach. Możesz zatrudnić do tego zewnętrzną agencję, której usługi każdego miesiąca będziesz opłacał. Możesz również wyszkolić w tym kierunku pracownika, czego koszty poniesiesz jednorazowo i będzie to bardziej korzystne dla całego przedsiębiorstwa. 

 

Inwestycja w rozwój działań online 

Każdy, nawet mały biznes powinien posiadać swoje miejsce w sieci. Biznesy, które nie istnieją online wiele tracą i chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć dlaczego. 

Pierwszym etapem inwestycji w działania online jest stworzenie wizytówki - choćby najprostszej strony internetowej, w której znajdzie się Twoja oferta i kontakt. Warto również pomyśleć o rozwijaniu mediów społecznościowych oraz kampaniach marketingowych w internecie. 

Aby zaistnieć w sieci, prawdopodobnie będziesz musiał zatrudnić firmę zewnętrzną, utworzyć dodatkowe stanowisko pracy lub przeszkolić któregoś ze swoich obecnych pracowników. Wymaga to nakładów finansowych, jednak są to inwestycje, które dobrze przemyślane, zwrócą się bardzo szybko. 

 

Materiały dobrej jakości 

Można śmiało powiedzieć, że reputacja może zapewnić sukces lub porażkę Twojemu biznesowi. Dlatego inwestowanie w jakość usług oraz materiałów i budowanie zaufania klientów jest niezwykle istotne. 

Jeśli jesteś firmą oferującą produkty, oszczędzanie na surowcach może przyczynić się do obniżenia jakości i sprawiać, że będziesz tracić zamiast zyskiwać klientów. 

Warto również zainwestować w dobrej jakości sprzęt oraz wyposażenie biura. Posłuży Ci dłużej, a także przyczyni się do polepszenia warunków Twoich pracowników, którzy na pewno to docenią. 

 

Jak ocenić, który sektor rozwijać najpierw i skąd wiedzieć, że inwestycja się zwróci?

Przede wszystkim zastanów się, co w pierwszej kolejności chciałbyś usprawnić w swojej firmie. 

Dobra inwestycja powinna mieć wymierne korzyści, na przykład przyczyniać się do obniżenia kosztów lub wzrostu przychodów firmy. Decyzję o inwestowaniu kapitału w dane obszary należy podejmować ostrożnie, ponieważ od zwrotu nakładów mogą zależeć losy całego przedsiębiorstwa. 

Nakład inwestycyjny powinien sprzyjać: 

  • Wzmocnieniu pozycji firmy na rynku - przez wprowadzenie nowej usługi, pozyskanie nowych partnerów biznesowych, rozszerzenie zasięgu działania lub dotarcie do grupy nowych klientów. 

  • Zwiększeniu dochodów firmy czyli zwiększeniu przewagi przychodów nad kosztami. 

  • Powiększaniu zasobów przedsiębiorstwa, co może podnieść zdolność firmy do świadczenia usług oraz spowodować wzrost korzyści właściciela. Podsumowując: inwestować trzeba. Firma, która nie inwestuje w swój rozwój sama działa na własną niekorzyść i prędzej czy później pozostanie w tyle za konkurencją. 

Należy jednak robić to mądrze, tak aby inwestycje dawały mierzalne rezultaty, które realnie wpłyną na polepszenie sytuacji przedsiębiorstwa. 

 

Jeżeli zastanawiasz się skąd wziąć środki pieniężne na rozwój swojej firmy, to jesteś we właściwym miejscu. Zespół Wealthon od lat pomaga przedsiębiorcom pozyskać finansowanie na rozwój. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wypełnij prosty wniosek lub skontaktuj się z nami, a nasz doradca podpowie Ci jak pozyskać najkorzystniejsze dla Ciebie finansowanie.